Przyznanie odznaczenia połączone było ze spotkaniem z pacjentami Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej (KOHD) we Wrocławiu, podczas którego wioślarz Paweł Rańda przekazał na aukcję charytatywną swój srebrny medal, wywalczony na igrzyskach olimpijskich w Pekinie.
Jak powiedział Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak, order został przyznany m.in. na wniosek dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głogowie, uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Ostrowcu Świętokrzyskim i pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Jędrzejczak przekazała na aukcję swój złoty olimpijski medal, a uzyskane pieniądze wspomogły dzieci chore na białaczkę z KOHD.
"To nie był jednorazowy gest. To był początek wielkiej przyjaźni, która nawiązała się pomiędzy Otylią i dziećmi" - mówił Michalak.
Dyrektor kliniki prof. Alicja Chybicka dodała, że pływaczka wielokrotnie odwiedzała chore dzieci, a "każda wizyta powodowała, że nadzieja w sercach dzieci i siła do walki z chorobą stawała się coraz większa". "Dzieci z kliniki nie miały żadnych wątpliwości, że Otylia powinna ten medal dostać" - podkreśliła Chybicka.
Odbierając odznaczenie Jędrzejczak przyznała, że to właśnie dzieci nauczyły ją "doceniać każdy nadchodzący dzień, każdego napotkanego człowieka i każdy uśmiech".
"Dzieci to nasza przyszłość i powinniśmy w nie jak najwięcej inwestować" - dodała zawodniczka.
Order Uśmiechu obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia istnienia. Dzieci nagrodziły już ponad 870 osób z przeszło 45 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak: Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, pisarki Tove Jansson i Astrid Lindgren, Marek Kotański, Anna Dymna oraz wiele osób, nie tak powszechnie znanych, ale zasłużonych dla dzieci.
Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 redakcja Kuriera Polskiego. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji 5-lecia dobranocki dla dzieci "Jacuś i Agatka", w którym pisarka opowiedziała o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego pod Warszawą, który chciał nadać jakieś odznaczenie od dzieci. W 1979 roku, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, Sekretarz Generalny ONZ nadał orderowi rangę międzynarodową.
Odznaczenie - w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko - przyznawane jest przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata Kapituła wybiera laureatów.
Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie. Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem, oraz pasowania różą.
ND, PAP