Serbia musi przyznać się do wyrządzonych krzywd, w tym wobec Kosowa, nim będzie gotowa do członkostwa w Unii Europejskiej - powiedział tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były prezydent Finlandii Martti Ahtisaari.
Zwracając się do dziennikarzy w Oslo w przeddzień ceremonii wręczenia Nobla, Ahtisaari powiedział, że popiera wszystkie państwa bałkańskie dążące do UE, lecz zasugerował, że Serbowie muszą wpierw dokonać "głębokich przemyśleń".
pap, keb
"Muszą móc żyć z przeszłością i przyznać, że coś poszło bardzo źle ... między innymi w ich stosunkach z Kosowem" - powiedział Ahtisaari, były wysłannik ONZ w dawnej serbskiej prowincji.
Serbia uparcie odrzucała propozycje Ahtisaariego, który próbował doprowadzić do kompromisowego uregulowania kwestii Kosowa. Kosowo - wbrew Serbii - ogłosiło w lutym niepodległość. Zostało uznane przez ponad 50 państw, w tym 22 z 27 państw Unii Europejskiej.
"Kosowo jest niezależne i niezależne pozostanie" - powiedział Ahtisaari, dodając, że jest rad, iż Unia Europejska przejmuje w Kosowie obowiązki misji ONZ, od 1999 roku administrującej regionem.
Cywilna misja Unii Europejskiej w Kosowie - EULEX - objęła obowiązki w nocy z poniedziałku na wtorek, rozmieszczając w całym kraju pierwszych tysiąc funkcjonariuszy służb celnych i granicznych, sędziów oraz policjantów.pap, keb