62-letniego Cyryla, który od 6 grudnia był strażnikiem patriarszego tronu, czyli tymczasowym zwierzchnikiem rosyjskiej Cerkwi, w tajnym głosowaniu poparło 508 z 701 delegatów (72,5 proc.).
Na jego jedynego kontrkandydata - 59-letniego Klemensa, metropolitę kałuskiego i borowskiego, głosowało 169 uczestników Soboru (24,1 proc.). 24 głosy (3,4 proc.) uznano za nieważne.
Cyryl zgodził się objąć urząd i podziękował za wybór.
Obaj pretendenci należeli do grona najbardziej zaufanych współpracowników poprzedniego patriarchy - zmarłego 5 grudnia 2008 roku w wieku 79 lat Aleksego II.
Cyryl pochodzi z Petersburga; od 1989 roku kieruje Wydziałem Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, tj. cerkiewną dyplomacją; uważany jest za liberała i zwolennika większego udziału Cerkwi w polityce.
Pochodzący z Moskwy i kierujący potężnym Wydziałem Administracyjnym Patriarchatu Moskiewskiego, zarządzającym majątkiem i finansami Cerkwi, Klemens ma opinię konserwatysty i stronnika zachowania status quo w relacjach z władzami.
Choć Kreml zapewniał, że do wyborów patriarchy się nie miesza i będzie współpracować z każdym zwierzchnikiem Cerkwi, którego wskażą hierarchowie i wierni, to jednak nieoficjalnie wszelkimi dostępnymi środkami wspierał Cyryla.
W Soborze, który potrwa do czwartku, biorą udział biskupi, duchowni, klerycy, osoby zakonne i świeccy ze wszystkich 157 eparchii Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Rosji i 63 innych krajach.
Po raz pierwszy zgromadzenie takie odbywa się w Soborze Chrystusa Zbawiciela, zburzonym w 1931 roku z rozkazu Józefa Stalina, a odbudowanym w latach 90. z inicjatywy prezydenta Borysa Jelcyna. Uczestnicy obradują w nawie głównej świątyni, przed ołtarzem, co ma podkreślać, że nowy zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi został wybrany z Bożą pomocą.
Sobór Pomiestny był poprzedzony przez Sobór Biskupów, który odbył się w niedzielę i który wskazał trzech kandydatów na patriarchę: Cyryla, Klemensa i Filareta, metropolitę mińskiego i słuckiego, patriarszego egzarchę Białorusi.
Wszyscy trzej są członkami 12-osobowego Świętego Synodu, kolegialnego organu przy patriarsze, na co dzień kierującego Cerkwią.
72-letni Filaret tuż przed głosowaniem wycofał się z kandydowania i wezwał swoich stronników do poparcia Cyryla. Sobór większością głosów zrezygnował z wysuwania dodatkowych kandydatów.
Cyryl będzie 16. patriarchą w historii rosyjskiej Cerkwi od wprowadzenia tego urzędu w 1589 roku. Jego intronizacja odbędzie się 1 lutego.
Watykan cieszy się z wyboru Cyryla na patriarchę Moskwy i Wszechrusi - oświadczył rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi.W wypowiedzi dla Ansy ks. Lombardi podkreślił, że Watykan "patrzy z ufnością na przyszłość stosunków między prawosławnymi i katolikami".
Następnie dodał: "Kościół katolicki z uwagą i modlitwą uczestniczył w tym ważnym momencie w życiu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego".
"Nowemu patriarsze życzymy, aby jak najlepiej mógł pełnić swoją niezwykle ważną posługę" - powiedział rzecznik.
Ksiądz Lombardi zauważył, że nowy patriarcha "jest osobą dobrze znaną i szanowaną" w Watykanie.
"Mamy nadzieję, że będzie mógł pełnić owocną posługę i dalej pogłębiać drogę wzajemnego poznania i współpracy dla dobra ludzkości" - oświadczył watykański rzecznik.
W relacjach z Moskwy włoska agencja prasowa wyraża opinię, że Cyryl może być tym patriarchą Rosji i Wszechrusi, który spotka się z papieżem. Przypomina się, że zna Benedykta XVI osobiście. Jako "minister spraw zagranicznych" Patriarchatu był w Watykanie w grudniu 2007 roku.
pap, keb
Pitbul: pies na polityków. Nowy portal rozrywkowy zaprasza!