Słowa te odnoszą się bezpośrednio do fali krytyki, jaką skierowano pod adresem papieża, gdy zdjął ekskomunikę z czterech biskupów-lefebrystów, wśród nich negacjonisty Richarda Williamsona.
Na zakończenie audiencji Benedykt XVI powiedział wyraźnie poruszony: "W tych dniach, gdy wspominamy Szoah, przywołuję obrazy, zapamiętane podczas moich licznych wizyt w Auschwitz, jednym z obozów, w których dokonał się bestialski masowy mord na milionach niewinnych ofiar ślepej nienawiści rasowej i religijnej".
Dodał: "Ponawiając serdecznie moją pełną i bezdyskusyjną solidarność z naszymi braćmi, adresatami Pierwszego Przymierza, wyrażam pragnienie, aby pamięć o Szoah nakłoniła ludzkość do refleksji nad nieprzewidywalną potęga zła, kiedy zdobywa ono serce człowieka".
"Niech Szoah będzie dla wszystkich ostrzeżeniem przed zapomnieniem, negacją bądź redukcjonizmem, ponieważ przemoc użyta przeciwko jednej istocie ludzkiej jest przemocą wobec wszystkich" - mówił Benedykt XVI.
Podkreślił: "Żaden człowiek nie jest wyspą, jak napisał znany poeta. Szoah niech nauczy szczególnie tak stare, jak i młode pokolenia, że tylko żmudna droga wysłuchania i dialogu, miłości i przebaczenia prowadzi narody, kultury i religie świata do upragnionego celu braterstwa i pokoju w prawdzie".
"Niech nigdy więcej przemoc nie upokorzy godności człowieka" - zaapelował papież.
Watykan wyraził pragnienie, aby słowa Benedykta XVI, wypowiedziane przez niego podczas audiencji generalnej o pełnej solidarności z Żydami i przeciwko negowaniu prawdy Szoah, zainspirowały do kontynuowania dialogu katolicko- żydowskiego.W ten sposób watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi odniósł się do pojawiających się pogłosek o tym, jakoby w związku z burzą wokół biskupa lefebrysty Richarda Williamsona, zadeklarowanego negacjonisty, rabinat Izraela zagroził zerwaniem stosunków z Watykanem.
Ksiądz Lombardi podkreślił, że opinie Benedykta XVI na temat holokaustu, wyrażone przez niego zarówno przy wielu okazjach w przeszłości, jak i podczas środowej audiencji "powinny w bardziej niż wystarczający sposób odpowiedzieć na oczekiwania tych, którzy wyrażają wątpliwości wobec stanowiska papieża i Kościoła katolickiego w tej kwestii".
"Pragniemy, aby w świetle tego, trudności przedstawione przez rabinat Izraela, mogły być przedmiotem dalszej, bardziej pogłębionej dyskusji, dialogu z Komisją do spraw stosunków z judaizmem przy Radzie ds. Krzewienia Jedności Chrześcijan, tak, aby dialog Kościoła katolickiego z judaizmem był kontynuowany owocnie i w spokoju" - oświadczył watykański rzecznik w rozmowie z dziennikarzami.ab, pap, keb
Pitbul: pies na polityków. Nowy portal rozrywkowy zaprasza!