Premier Donald Tusk, który w Monachium bierze udział w corocznej 45. konferencji poświęconej bezpieczeństwu, spotkał się z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. Tarcza antyrakietowa, sytuacja w Afganistanie oraz stosunki dwustronne - to według szefa gabinetu politycznego premiera Sławomira Nowaka główne tematy rozmów szefa polskiego rządu Donalda Tuska z wiceprezydentem.
"To było świetnie spotkanie. Potwierdzono specjalne relacje polsko-amerykańskie" - powiedział Nowak.
Do rozmowy Tusk-Biden doszło przy okazji odbywającej się w Monachium Międzynarodowej Konferencji o Bezpieczeństwie. Było to pierwsze polsko-amerykańskie spotkanie na tak wysokim szczeblu po wyborach prezydenckich w USA.
Amerykańskie plany związane z rozmieszczeniem elementów systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach są jednym z dominujących tematów dyskusji na konferencji w Monachium.
Wicepremier ds. europejskich Czech Alexandr Vondra powiedział w swym wystąpieniu, że USA i kraje europejskie powinny współpracować z Rosją w kwestii tarczy antyrakietowej. "Jednak Moskwa nie może mieć prawa weta w tej sprawie" - podkreślił Vondra.
Również sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer ocenił, ze kooperacja z Rosją dotycząca systemu obrony przeciwrakietowej byłaby "wykonalna" i "skłoniłaby do refleksji tych, którzy mogą zagrażać Europie rakietami" - ocenił Scheffer.
W sierpniu Waszyngton i Warszawa podpisały umowę w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy, która ma bronić USA i sojuszników przed możliwymi atakami ze strony Iranu.
Współpracownicy prezydenta USA Baracka Obamy zapewniali wielokrotnie, że stanowisko prezydenta w sprawie tarczy jest takie samo, jak w kampanii wyborczej - popiera rozmieszczenie systemu, jeśli technologia okaże się użyteczna.
Według mediów rosyjskich i części zachodnich, prezydent USA może zamrozić na czas nieokreślony plany rozmieszczenia tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej, ponieważ plany ulokowania w Polsce wyrzutni rakiet przechwytujących mają być główną przeszkodą na drodze do zawarcia przez Rosję i USA nowego traktatu o redukcji strategicznych broni jądrowych.
Premier Donald Tusk powiedział, że rozmawiał w Monachium z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o sprawie połączeń gazowych między Polską a Niemcami.
"Bezpieczeństwo gazowe i energetyczne to temat szczególnie ważny dla Polski. Przede wszystkim chcemy znacznie przyspieszyć budowę połączeń gazowych między Niemcami a Polską, co jest dla nas istotne jeśli chodzi o krótkoterminowe dostawy gazu" - stwierdził polski premier.
Zdaniem szefa polskiego rządu "stanowisko Niemiec w sprawie budowy gazociągu po dnie Bałtyku przestałoby być tak sztywne jak poprzednio".
"Mam oraz wyraźniejsze sygnały, że gazociąg mógłby biec przez Polskę, a niekoniecznie po dnie morza Bałtyckiego" - powiedział Tusk.
Polski premier spotkał się z kanclerz Niemiec przy okazji odbywającej się w Monachium 45. Międzynarodowej Konferencji o Bezpieczeństwie.Z powodu napiętego kalendarza spotkań nie doszło do spotkania Donalda Tuska z premier Ukrainy Julią Tymoszenko.
pap, keb
Pitbul: pies na polityków. Nowy portal rozrywkowy zaprasza!