W rozmowach, które kontynuowane będą także w piątek, uczestniczą podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jerzy Duszyński i minister oświaty i nauki Ukrainy Iwan Wakarczuk. Ponadto w Kijowie odbywa się spotkanie grup ekspertów z obu krajów, którzy mają opracować szczegóły utworzenia, działalności i funkcjonowania uniwersytetu.
Spotkanie to planowane było już od października 2008 r.
Powołanie uczelni zakłada deklaracja o powołaniu Polsko – Ukraińskiego Uniwersytetu Europejskiego podpisana 28 marca 2008 r. w Kijowie przez premiera Donalda Tuska i premier Ukrainy Julię Tymoszenko.
Trwająca obecnie akademicka współpraca między Polską a Ukrainą została zapoczątkowana w 2000 r., kiedy zostało powołane w Lublinie Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Jest ono międzyuczelnianą jednostką dydaktyczno – naukową, utworzoną przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wáLublinie i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – ze strony polskiej oraz Narodowy Uniwersytet im. Tarasa Szewczenki wáKijowie, Narodowy Uniwersytet "Akademia Kijowsko-Mohylańska" i Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie – ze strony ukraińskiej.
Dzięki powołaniu Kolegium młodzież z Ukrainy może odbywać studia doktoranckie na: Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, Akademii Medycznej wáLublinie, Akademii Rolniczej i Politechnice Lubelskiej. Płaci za to strona polska. W roku akademickim 2004/2005 w Kolegium studiowało ogółem ok. 200 doktorantów. Obecnie w kolegium kształci się 59 doktorantów.
pap, keb