Północnokoreańska prasa pełna jest okolicznościowych artykułów, wychwalających przywódcę kraju i opisujących uroczystości z okazji jego urodzin, organizowane w całym kraju. Ulice miast i wsi mają być udekorowane kwiatami i wizerunkami Kima - odświętnie ubrani ludzie składają kwiaty pod pomnikami Kima i jego ojca Kim Ir Sena. W Phenianie m.in. otwarta została wystawa "kimdzongilii" - specjalnie na cześć przywódcy wyhodowanej hybrydy czerwonej peonii, która stała się symbolem narodowym kraju.
Według źródeł zachodnich, jednym z punktów obchodów ma być prawdopodobnie nowa próba rakietowa. Od kilku tygodni w Seulu mówi się o zaawansowanych przygotowaniach do tego wydarzenia - rakieta dalekiego zasięgu Tepodong-2 miałaby zostać wystrzelona z poligonu Musudan-ri na północnym zachodzie kraju.
Media północnokoreańskie zakomunikowały w poniedziałek, iż KRLD "ma prawo" dokonywać prób rakietowych oraz "realizować program pokojowych badań kosmosu" i oskarżyły Stany Zjednoczone i inne kraje o próbę zablokowania tego programu.
W 1998 roku Phenian dokonał podobnej próby rakiety dalekiego zasięgu, twierdząc iż umieściła ona satelitę na orbicie okołoziemskiej. Zachodni naukowcy jednak sceptycznie podeszli do takiego twierdzenia - także zachodni wywiad wojskowy nie potwierdził, by Korea Północna umieściła jakiekolwiek urządzenie w kosmosie.
Korea Płn. dysponuje rakietami Taepodong-2, zaprojektowanymi jako pociski o zasięgu 6700 km, co oznacza, że mogłyby osiągnąć cele na Alasce.
Ostatni test tej rakiety odbył się w 2006 roku, jednak zakończył się niepomyślnie; pocisk eksplodował po starcie.
Północnokoreański program rakietowy będzie jednym z głównych tematów rozmów sekretarz stanu USA Hillary Clinton, która w poniedziałek udała się w podróż do krajów Azji. Clinton odwiedzi Japonię, Indonezję, Koreę Płd. i Chiny.
ab, pap
Pitbul: pies na polityków. Nowy portal rozrywkowy zaprasza!