W ocenie koła Polska XXI, powinna powstać nowa komisja, która zajęłaby się tą tematyką.
Pod wnioskiem o likwidację komisji podpisali się m.in. posłowie Polski XXI: Kazimierz Ujazdowski, Jarosław Sellin, Jerzy Polaczek, a także z PiS - Grażyna Gęsicka, Jan Dziedziczak czy Łukasz Zbonikowski oraz kilku posłów niezrzeszonych - m.in. Ludwik Dorn.
"Uważamy, że ponad rok pracy tej komisji nie przyniósł zasadniczych zmian w poszerzaniu wolności obywatelskich, a zwłaszcza wolności gospodarczej w Polsce. Wręcz przeciwnie, zauważamy zjawisko zainfekowania prac Sejmu różnymi tzw. wrzutkami lobbystycznymi, które są realizowane właśnie poprzez prace tej komisji" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Sellin.
Z kolei Polaczek poinformował, że koło chce, aby prezydium Sejmu w ciągu miesiąca od rozwiązania komisji Palikota zwróciło się do wszystkich klubów i kół parlamentarnych o przedstawienie listy ustaw, które powinny zostać zmienione.
Według posłów koła Polska XXI, w tym samym czasie Prezydium Sejmu powinno zwrócić się do organizacji pracodawców, związków zawodowych i korporacji prawniczych z prośbą o przedstawienie społecznych propozycji mających na celu zniesienie barier krępujących wolności obywatelskie i gospodarcze.
"Po zebraniu takiego pakietu propozycji od parlamentarzystów i od czynników społecznych spoza Sejmu mamy plan pracy i do niego dostosowuje się nowy organ sejmowy, czyli nową komisję sejmową, która ma się tymi sprawami zająć" - podkreślał Sellin. Jak dodał, nowa komisja rozpoczęłaby prace odwrotnie niż komisja Palikota, która najpierw się zebrała, a potem się zastanawiała, co ma robić.
Komisja Przyjazne Państwo działa od stycznia 2008 roku. Pod koniec stycznia 2009 r. Janusz Palikot złożył rezygnację ze stanowiska szefa komisji. Wcześniej zarząd PO zarekomendował władzom klubowym usunięcie go z tej funkcji. Decyzja zarządu była skutkiem wypowiedzi Palikota pod adresem b. minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej (PiS).
pap, keb
Kim są polscy politycy? - czytaj na Blogbox.com.pl