"Moja wizyta w Moskwie to istotny wskaźnik dobrego rytmu w stosunkach polsko-rosyjskich, które dokonują się w formule właściwej dla relacji pomiędzy jednym z sześciu największych krajów Unii Europejskiej a Rosją" - powiedział Sikorski.
Jak ocenił, normalizacja stosunków polsko-rosyjskich zachowuje "stopniowy i dynamiczny" charakter. "Ale nie dokonuje się ona w logice skoków, czy przełomów" - zastrzegł szef polskiego MSZ.
Sikorski powiedział, że w tym miesiącu uruchomione zostały "wszystkie mechanizmy strategicznego dialogu i współpracy pomiędzy Polską a Rosją".
Jak dodał, za tydzień w Moskwie odbędzie się polsko-rosyjskie Forum Dialogu Obywatelskiego, a za trzy tygodnie w Krakowie spotka się polsko-rosyjska Grupa ds. Trudnych.
Sikorski przypomniał, że jest przygotowana wizyta premiera Rosji Władimira Putina w Polsce. "Z jego wizytą uznalibyśmy, że cykl normalizowania stosunków polsko-rosyjskich już się zakończył, a Polska w pełni aktywnie i twórczo włączyła się w budowanie unijnego i bilateralnego partnerstwa z Rosją" - zaznaczył.
Zdaniem szefa MSZ dwustronne relacje gospodarcze zachowują "imponującą dynamikę". Jak poinformował, w 2008 roku obroty między Polską i Rosją wyniosły prawie 30 miliardów dolarów; Rosja jest drugim partnerem handlowym Polski. "W kryzysie tym bardziej nie można zamykać się w autarkii, trzeba kryzys wykorzystać jako szansę" - ocenił.
Radosław Sikorski powiedział też, że Polska i Rosja są bardzo blisko podpisania umowy o żegludze po Zalewie Wiślanym. Wyraził nadzieję, że umowa zostanie podpisana jeszcze przed zbliżającym się sezonem turystycznym. Jak dodał, "prawie gotowa" jest również umowa o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej.
Szef MSZ zapowiedział, że Polska będzie popierała współpracę ministerstw kultury i nauki obu krajów. Wyraził nadzieję, że uda się uruchomić wymianę młodzieży polskiej i rosyjskiej. Sikorski powiedział również, że "byłoby bardzo dobrze", gdyby wznowiła prace wspólna komisja ds. podręczników.
ND, PAP