W spotkaniu udział wzięli minister sprawiedliwości Czech Jiri Pospisil, wicepremier i minister sprawiedliwości Słowacji Stefan Harabin, sekretarz stanu Węgier Deso Avarkeszi oraz minister Andrzej Czuma.
Pospisil zaznaczył, że za najciekawszą kwestię uważa wymianę informacji o systemach elektronicznego wymiaru sprawiedliwości w krajach Grupy. "W przyszłości powinno to prowadzić nie tylko do wymiany informacji, ale też do częściowego połączenia tych systemów" - dodał.
Zdaniem Avarkesziego istnieje przyszłość dla współpracy między resortami sprawiedliwości wszystkich czterech krajów Grupy. "Mogą zaistnieć tematy, gdzie nie mamy identycznych stanowisk, ale i w tych przypadkach ważne jest, żebyśmy poznali swoje stanowiska i argumenty. Jestem przekonany, że w wielu kwestiach będziemy mogli doprowadzić do wspólnego porozumienia" - mówił.
Podczas konferencji prasowej minister Czuma zaznaczył, że w czasie spotkania dużo uwagi poświęcono także ofiarom przestępstw i ich prawom. "Pojawiły się różnice zdań, m.in. czy definiować formalnie szczególnie wrażliwe przypadki ofiar przestępczości. My uważamy, że trzeba bardzo starannie budować przepisy chroniące w szczególności prawa dziecka - ofiary przestępczości" - dodał.
Przypomniał, że polscy prokuratorzy otrzymali już wytyczne, aby nie zapominali o poinformowaniu osób pokrzywdzonych o ich prawach.
Ministrowie podpisali też memorandum o współpracy w zakresie technik informatycznych. Jak powiedział wcześniej dyrektor departamentu informatyzacji i rejestrów sądowych w ministerstwie sprawiedliwości Jarosław Paszke, memorandum ma na celu równomierne, stabilne i szybkie rozwijanie systemów informatycznych, używanych w resortach sprawiedliwości Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Dodał, że polega to m.in. na wymianie doświadczeń, ale też przekazywaniu systemów informatycznych po to, żeby wspólnie je udoskonalać.
ND, PAP