Minister podkreślił, że chce, aby w 2012 r. do Wrocławia zostało przeniesione z Warszawskiej Cytadeli Dowództwo Wojsk Lądowych. "Zajmie ono miejsce Dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego, które zostanie rozwiązane w 2011 r." - powiedział minister.
Klich podkreślił, że okręgi wojskowe przestały pełnić rolę, którą pełniły przez lata. "W ramach odbiurokratyzowania naszego życia wojskowego postanowiłem rozwiązać ten szczebel dowodzenia. W nowoczesnym zarządzaniu polską logistyką jest on niepotrzebny i dlatego zarówno Pomorski, jak i Śląski Okręg Wojskowy zostaną rozwiązanie" - mówił minister.
Szef MON podkreślał, że Wrocław jest bardzo dobrą lokalizacją dla Dowództwa Wojsk Lądowych. "Jestem przekonany, że Wrocław będzie najlepszą ilustracją tego, na czym polega manewr infrastrukturą przygotowywany w ubiegłym roku i rozpoczęty w roku bieżącym, który polega na konsolidacji naszych jednostek i instytucji wojskowych w zwartych kompleksach wojskowych" - dodał szef MON.
Minister mówił, że wojsko nadal posiada rozbudowaną infrastrukturę, której część jest zbędna. Podkreślił, że aby ją optymalnie wykorzystać, armia musi "skomasować instytucje i jednostki wojskowe w większe kompleksy".
Klich nawiązał do dużych kompleksów koszarowych we Wrocławiu przy ul. Obornickiej, gdzie znajduje się m.in. Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych. "Kompleks wojskowy przy ul. Obornickiej będzie tego najlepszym przykładem (koncentracji), bo tutaj właśnie będą zbierane z Wrocławia i koncentrowane główne jednostki i instytucje wojskowe, tak aby w mieście powstały cztery mocne punkty, cztery dobrze zorganizowane, wyremontowane i wyposażone kompleksy wojskowe" - mówił minister.
Zmiany w szkolnictwie wojskowym
Szef MON mówił również o przekształceniach w systemie szkolnictwa wojskowego. Podkreślił, że niezbędne zmiany zostały już wprowadzone w centrach szkolenia. "Funkcjonują one lepiej i taniej, czyli sprawniej i za mniejsze pieniądze" - mówił. Ministerstwo planuje też konsolidacje szkół podoficerskich, tak "aby optymalnie była jedna szkoła podoficerska w każdym rodzaju sił zbrojnych".
Z czterech szkół podoficerskich wojsk lądowych - we Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu i Zgierzu - ma powstać jedna, której siedzibą będzie Poznań. "Główną siedzibą szkoły podoficerskiej wojsk lądowych będzie Poznań, natomiast we Wrocławiu będą specjalistyczne szkolenia elewów z tej szkoły w ramach tych samych kursów, które się tu odbywają obecnie" - podkreślił Klich. Taką decyzję minister tłumaczył dążeniem do ograniczenia administracji.
We Wrocławiu z kolei pozostanie Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych, która do 2012 r. ma przekształcić się w Akademię Wojsk Lądowych.
Minister zaznaczył, że wszystkie te zmiany są elementami procesu profesjonalizacji armii. Jak mówił Klich, program profesjonalizacji armii został podzielny na trzy etapy. Pierwszy zakończył się w grudniu zeszłego roku, kiedy po raz ostatni odbyło się przymusowe wcielenie do wojska. Drugi etap zakończył się w tym tygodniu, kiedy ostatni żołnierze zasadniczej służby wojskowej opuścili koszary. "Trzeci zaś, który jest przed nami, polega na złożeniu rozmaitych elementów zupełnie nowego systemu Wojska Polskiego w jedną całość" - mówił minister.
Te elementy, zdaniem ministra, to m.in.: nowa polityka zakwaterowania, nowy rodzaj służby wojskowej, jakim będzie służba w narodowych siłach rezerwowych, nowa metodyka kształcenia, oraz nowa polityka kadrowa. Klich podkreślił, że zakończenie profesjonalizacji sił zbrojnych RP powinno nastąpić wraz z końcem 2010 r.
W trakcie uroczystości w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu w piątek nominacje na stopnie kaprala odebrało 65 elewów, w tym pięć kobiet. Był to piąty rocznik, który ukończył szkołę. Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych mieści się na terenie kompleksu koszarowego Ośrodka Szkolenia Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Gen. T. Kościuszki we Wrocławiu.
pap, keb