Badacze analizowali ślady odkryte we Francji. Jak podkreślają, jest to pierwsze tego typu znalezisko, które pozwala na odtworzenie metody osiadania na ziemi tych skrzydlatych gadów.
Pterozaury stanowią dla naukowców zagadkę. Pojawiają się ciągle nowe teorie próbujące wyjaśnić, w jaki sposób te okazałe zwierzęta mogły odrywać się od ziemi lub unosić w powietrzu. Zastanawiano się nawet, czy największe pterozaury w ogóle potrafiły latać.
Pomocny w rozwikłaniu niektórych z tych wątpliwości okazał się wyjątkowy zespół śladów sprzed 150 mln lat, zachowanych w formacji skalnej w pobliżu Crayssac, w południowo-zachodniej Francji. Na jego podstawie można odtworzyć moment lądowania niewielkiego pterozaura - podkreśla współautor badań Kevin Padian z University of California w Berkeley.
Jego zdaniem, ślady są podobne do tych, które zostawiają lądujące ptaki. Mimo że wiele innych znalezisk tropów pterozaurów świadczy o tym, że zwierzęta te chodziły na czterech nogach, to jednak w tym wypadku widać, że moment lądowania odbywał się przy pomocy dwóch tylnych nóg. Z horyzontalnej pozycji lotu pterozaur wyhamowując, zmieniał pozycję na prawie wertykalną.
"Te ślady dokumentują jakieś trzy sekundy z życia pterozaura" - komentuje specjalista od pterozaurów, David Martill z University of Portsmouth w Wielkiej Brytanii.
pap, keb