Pomoc dla byłych pracowników Della
Barroso ogłosił również przeznaczenie 14,8 mln euro dla około 2 tys. byłych pracowników i podwykonawców irlandzkiej fabryki amerykańskiego producenta komputerów firmy Dell, by pomóc im w znalezieniu pracy. Szef KE udał się do miejscowości Limerick, gdzie Dell ogłosił na początku roku zamknięcie swojej fabryki i zwolnienie 1900 pracowników
Podczas pierwszego referendum przeprowadzonego w czerwcu 2008 roku 53,4 proc. Irlandczyków odrzuciło Traktat z Lizbony. Jest to jedyny kraj europejski, którego konstytucja wymaga przeprowadzenia referendum w tej sprawie.
Ustępstwa UE przekonały Irlandczyków
W odpowiedzi na niepokoje Irlandczyków Unia Europejska dała Dublinowi gwarancje, potwierdzające swobodę Irlandczyków w kształtowaniu polityki podatkowej, rodzinnej i obronnej oraz przyznające im prawo delegowania własnego komisarza na każdą kadencję Komisji Europejskiej, a nie - tak jak przewidziano w Traktacie - przez dwie kadencje spośród trzech. Gwarancje te pomogły w zorganizowaniu drugiego referendum.
Według opublikowanego w piątek sondażu liczba osób, które zamierzają zagłosować na "tak" w ciągu dwóch miesięcy zwiększyła się o 6 punktów procentowych do 53 proc. Przeciwników Traktatu jest 26 proc., a 21 proc. respondentów jest niezdecydowanych.
PAP, arb