Zasługi polskiej minister
EHFCN przypomina też w uzasadnieniu rozporządzenie w sprawie reklamy produktów leczniczych, w którym uregulowano warunki i formy reklamy leków, a także tzw. ustawę koszykową, wprowadzającą zasady i tryb kwalifikowania świadczeń opieki zdrowotnej jako świadczeń gwarantowanych. Wymienia ponadto Agencję Ocen Technologii Medycznych jako profesjonalny podmiot realizujący zadania z zakresu oceny świadczeń oraz oceny technologii medycznych i narzędzia kontroli, a także zarządzania konfliktem interesów.
Europejska organizacja zwróciła również uwagę na rozporządzenie, kształtujące relacje Ministerstwa Zdrowia z firmami farmaceutycznymi oraz na projekt ustawy o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Zauważono także projekt ustawy refundacyjnej.
EHFCN podkreśla także, że Kopacz współpracuje z organami administracji publicznej, samorządami zawodowymi, jak również z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz przeciwdziałania oszustwom i korupcji w ochronie zdrowia, m.in. z Fundacją Batorego i Transparency International.
Medycyna bez korupcjiEuropejska Sieć do Spraw Przeciwdziałania Oszustwom i Korupcji w Ochronie Zdrowia jest organizacją o charakterze non-profit, której celem jest poprawa europejskich systemów opieki zdrowotnej poprzez zmniejszenie strat z tytułu oszustw i korupcji. Poza Polską członkami Sieci są także: Belgia, Francja, Niemcy, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Portugalia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania.
PAP, arb