"W rzeczywistości ofiarami grypy A/H1N1 na Ukrainie padły dotychczas cztery osoby" - oświadczyła Bohatyriowa. Potwierdziła jednocześnie informacje ukraińskiego ministerstwa zdrowia, że ogólna liczba osób, u których wykryto A/H1N1 wynosi 11.
Posiedzenie RNBiO Juszczenko zwołał w trybie nadzwyczajnym w piątek w popołudniu, w związku z szybko rozprzestrzeniającą się na Ukrainie epidemią grypy, w tym grypy typu A/H1N1.
Według ministerstwa zdrowia wskutek infekcji dróg oddechowych dotychczas na Ukrainie zmarły ogółem 32 osoby.
O godz. 14.30 czasu polskiego w piątek na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowano dane, zgodnie z którymi liczba chorych na ostre infekcje dróg oddechowych lub grypę wyniosła ponad 81 tys. osób, w tym 33,5 tys. dzieci. Jak zaznaczono, są to dane na godzinę 8.00 czasu polskiego.
Ukraina oprosi o jednak pomoc
W związku z rozprzestrzeniającymi się na Ukrainie zachorowaniami na grypę, w tym grypę typu A/H1N1, Kijów poprosi o pomoc państwa, które posiadają szczepionki przeciw wirusowi A/H1N1, choć nie zapadła jeszcze decyzja o masowych szczepieniach.
O zamiarze zwrócenia się o pomoc do innych krajów poinformowała w piątek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Raisa Bohatyriowa po zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu Rady.
Sekretarz wyjaśniła, że Ukraińcy najbardziej potrzebują preparatów przeciwgrypowych, takich jak Tamiflu, masek ochronnych i chirurgicznych, których brak jest "katastroficzny", a także aparatów do sztucznego oddychania.
Bohatyriowa podała, że opracowaniem listy niezbędnych preparatów, sprzętu i innych artykułów, zgodnie z poleceniem prezydenta Wiktora Juszczenki, zajmie się ministerstwo zdrowia.
Tymczasem przebywająca w Tarnopolu premier Ukrainy Julia Tymoszenko wyjaśniła, że jej rząd nie podjął dotychczas decyzji o masowych szczepieniach przeciwgrypowych.
"Konsultacje w tej sprawie jeszcze trwają" - podkreśliła.
Tymoszenko podała jednocześnie, że Rada Ministrów wydzieliła na walkę z epidemią grypy 500 mln hrywien, czyli równowartość 177 mln złotych.
Tarnopol i obwód tarnopolski należą do regionów, w których zachorowalność na grypę jest największa.
pap, em