"Właśnie teraz wszyscy kandydaci oceniają swoje opcje polityczne, rozglądają się za tematem, a to jest właśnie bardzo gorący temat. Jest panika, a oni biorą to pod uwagę" - powiedział Bondarenko.
Jak zauważa agencja Associated Press (AP), w poniedziałek premier Julia Tymoszenko, która kandyduje w wyborach, w teatralny sposób przyjęła na lotnisku w Kijowie ładunek preparatu antywirusowego, który przyleciał ze Szwajcarii. Jej główny rywal, obecny prezydent Wiktor Juszczenko, w zeszłym tygodniu poinformował o ponad 40 osobach zmarłych z powodu grypy i o 150 tys. chorych. AP odnotowuje, że w sprawie epidemii nie wypowiedział się jeszcze przodujący w sondażach lider Partii Regionów Ukrainy Wiktor Janukowycz.
Szef parlamentu Wołodymyr Łytwyn oskarżył w poniedziałek liderów sondaży, że "będą robić wszystko, by eskalować strach" - podał portal Korrespondent.net. Oznajmił przy tym, że nie jest podnoszona sprawa zmiany daty wyborów.
Według Bondarenki najbardziej na epidemii może stracić premier Tymoszenko, ponieważ podlegają jej władze resortu zdrowia. Tymoszenko w jednej z wypowiedzi na temat epidemii, cytowanej przez ten sam portal, wskazała, że sytuacja wokół grypy jest "skrajnie upolityczniona".
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła w poniedziałek, że nie ma dowodów na to, że epidemia na Ukrainie jest szczególnie ostra. WHO wysłała na Ukrainę swoich ekspertów, zaznaczyła jednak, że nie oznacza to, że sytuacja jest groźna. "Musimy sprawdzić informacje, które otrzymaliśmy od władz (w Kijowie), i upewnić się, że są to informacje prawdziwe, oparte na faktach" - powiedziała rzeczniczka WHO Liuba Negru.
W poniedziałek Juszczenko zaapelował do wszystkich kandydatów w wyborach, by nie wykorzystywali w celach politycznych walki z trwającą w kraju epidemią. Jego rzeczniczka Iryna Wannykowa podkreśliła, że "odwołanie masowych imprez dotyczy wszystkich sił politycznych, łącznie z tymi, które przeprowadzają zjazdy i wręczają prezenty wyborcom".
Wybory prezydenckie na Ukrainie zaplanowano na 17 stycznia.
Według ostatnich danych zarejestrowano w tym kraju 225 tys. chorych na grypę lub ostre infekcje dróg oddechowych, z czego 15 tys. hospitalizowano. Z powodu ostrych infekcji dróg oddechowych lub grypy zmarło 67 osób.Prośba o pomoc nawet do NATO
Wszystkim krajom NATO i państwom-partnerom Sojuszu przekazane zostało pismo ukraińskiego ministerstwa zdrowia w sprawie konieczności otrzymania przez Ukrainę niezwłocznej pomocy w walce z epidemią grypy - podał we wtorek portal Korrespondent.net.
Misja Ukrainy przy NATO wystosowała list do Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania w Sytuacjach Kryzysowych, które potwierdziło przekazanie go krajom członkowskim i partnerom sojuszu.
Korrespondent.net nie informuje o treści listu. W niedzielę list z apelem o pomoc skierował do sekretarza generalnego NATO prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, dołączając do niego listę niezbędnych preparatów medycznych i sprzętu.
Według ostatnich danych, na Ukrainie zarejestrowano 225 tys. chorych na grypę lub ostre infekcje dróg oddechowych, z czego 15 tys. hospitalizowano. Zarejestrowano oficjalnie 22 przypadki grypy A/H1N1. Z powodu ostrych infekcji dróg oddechowych lub grypy zmarło 67 osób.
pap, keb