Europejski Parlament przyjrzy się temu, w jaki sposób prawo europejskie reguluje kwestię rozdziału państwa od Kościoła. Wiceszefową grupy została europosłanka SLD Joanna Senyszyn. Jak informuje polska eurodeputowana grupa ma się przyglądać m.in. temu, jak realizowana jest zasada rozdziału państwa od Kościoła, roli Kościoła w edukacji, wolności słowa, sprawom etycznym i naukowym.
– Naszym pierwszym zadaniem będzie przygotowanie pytań na przesłuchania komisarzy w europarlamencie. Pytania będą dotyczyły m.in. tego, jak będą realizować zasadę świeckości w swojej dziedzinie i jak patrzą na kwestie światopoglądowe. To ma duże znaczenie, komisarze mają wielki wpływ na unijną politykę i budżet UE – tłumaczy Senyszyn. – Chodzi o to, by nie dochodziło do takich sytuacji jak w Polsce, gdzie budowę Świątyni Opatrzności chciano finansować z państwowych pieniędzy – dodaje Senyszyn.
Prawo pod kontrolą
Prawo pod kontrolą
Jednak grupa nie ograniczy się tylko do przesłuchań komisarzy. Zrzeszeni w niej deputowani mają przyglądać się wszystkim przyjmowanym przez PE i KE aktom prawnym, pod kątem ich zgodności z zasadą rozdzielności państwa i Kościoła. Europosłom mają w tym pomagać organizacje pozarządowe zajmujące się tą tematyką.
Prawica kontratakujeOdpowiedzią posłów o bardziej konserwatywnych poglądach ma być powstanie grup do spraw godności ludzkiej, rodziny i spraw bioetycznych. – Każda z nich zajmowałaby się odrębną tematyką – tłumaczy eurodeputowany PiS Konrad Szymański.
TVP.Info, arb