"Traktuję to jako taki priorytet w tej chwili - wyjaśnienie szybkie tej sytuacji. Tym bardziej, że jeśli my równolegle podjęliśmy tak skuteczne starania, by zorganizować międzynarodowy fundusz założycielski, który ma chronić to tragiczne dziedzictwo, czyli miejsce pamięci w Oświęcimiu-Brzezince i skłoniliśmy przywódców z całego świata, głównie w Unii Europejskiej do bardzo dużych wkładów w ten fundusz założycielski" - powiedział premier. Historyczna tablica została skradziona w piątek nad ranem. Napis nad bramą - "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym - red.) - który jest jednym z symboli obozu, wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza (numer obozowy 1010). Mieli świadomie odwrócić literę B, jako zakamuflowany przejaw nieposłuszeństwa.
Kradzież była celowaHistoryczna tablica została skradziona w piątek nad ranem. Napis nad bramą - "Arbeit macht frei" (Praca czyni wolnym - red.) - który jest jednym z symboli obozu, wykonali więźniowie z komanda ślusarzy pod kierownictwem Jana Liwacza (numer obozowy 1010). Mieli świadomie odwrócić literę B, jako zakamuflowany przejaw nieposłuszeństwa. Z informacji policji oraz przedstawicieli Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wynika, że kradzież nie była przypadkowa. Sprawcy byli do niej dobrze przygotowani. Wiedzieli jak się dostać na teren placówki, w jaki sposób zdjąć symbol, a także znali sposób działania wartowników oraz rozmieszczenie kamer monitoringu. Obecnie na historycznej bramie umieszczona została wykonana współcześnie kopia napisu. Była ona używana, gdy w 2006 roku konserwacji został poddany oryginalny napis.
Tusk z Perezem o relacjach polsko-izraelskich
Arabski powiedział, że Tusk z Peresem rozmawiali też o światowym kryzysie gospodarczym; Peres pogratulował Polsce skutecznej walki z kryzysem. Politycy rozmawiali też o zmianach klimatycznych i współpracy polsko-izraelskiej. Arabski powiedział, że prezydent Izraela wyraził opinię, że relacje między naszymi krajami poprawiają się, także w sferze współpracy gospodarczej m.in. w kwestii nowych technologii. Inny temat rozmów, to Fundacja Auschwitz-Birkenau, której jednym z inicjatorów powołania fundacji jest Władysław Bartoszewski. Arabski przypomniał, że niemiecki rząd federalny oraz kraje związkowe, zapowiedziały, że przeznaczą razem 60 mln euro dla Fundacji - której celem jest pozyskanie środków na konserwację pozostałości po byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym.
Fundację Auschwitz-Birkenau powołano w styczniu 2009 roku. Jej zadaniem jest utworzenie Funduszu Wieczystego na konserwację położonych na ok. 200 hektarach terenu 155 obiektów budowlanych, 300 ruin, i setek tysięcy przedmiotów, archiwaliów oraz dokumentów. Potrzeby finansowe na zabezpieczenie pozostałości KL Auschwitz szacuje się na ok. 120 mln euro.PAP, dar