Gdzie powstają idee i rozwiązania, które zadecydują o przyszłości Polski? Kto definiuje polskość? I czy robi to skutecznie? Ostatnie 20 lat walki o nasze dusze i umysły należały do zwanych z angielska think tanków: organizacji łączących badania z popularyzowaniem ich wyników w sposób zrozumiały dla decydentów i wyborców. Dysponują kadrami, lokalami i dużą skutecznością w przebiciu się do mediów i rządzących. W rezultacie to właśnie one w dużym stopniu kształtują obowiązujące poglądy i prawo.
Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE), najsilniejszy polski think tank, powstał w 1991 r. z inicjatywy Leszka Balcerowicza. We wczesnych latach transformacji skutecznie lobbował chociażby za niezależnym bankiem centralnym, uwolnieniem polityki pieniężnej od bieżących wpływów polityków, rozsądną polityką budżetową i szybszą prywatyzacją. Dzięki swym sukcesom naukowym i organizacyjnym CASE już dawno jednak wyrósł z roli think tanku. Dziś to prężny ośrodek naukowy, który przerasta osiągnięcia wielu, nie tylko polskich, uniwersytetów. Sieć ekspertów i ośrodków CASE w krajach byłego ZSRR, takich jak Ukraina czy Białoruś, stanowi najlepsze na świecie niezależne źrodło wiedzy o gospodarkach tamtego regionu.
Więcej możesz przeczytać w 1/2/2010 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.