Podczas gdy notowania premiera od miesiąca ani drgną, poparcie dla urzędującego prezydenta wzrosło od grudnia o 3 punkty procentowe. Olechowski i Szmajdziński zyskali jeszcze więcej - pierwszy 6, a drugi 5 punktów procentowych. To prawdopodobnie efekt tego, że od stycznia GfK Polonia nie pyta już o poparcie dla Włodzimierza Cimoszewicza, który twardo odmawia udziału w prezydenckim wyścigu. Jego głosy częściowo przypadły w udziale głównym kandydatom centrolewicy. Aż 32 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo będzie głosować.
"Nie" dla obecnego prezydentaTymczasem Lech Kaczyński ma tak wielki elektorat negatywny, że w II turze przegrywa miażdżąco i z Donaldem Tuskiem, i z Andrzejem Olechowskim i z Jerzym Szmajdzińskim - pisze "Gazeta Wyborcza", publikując drugą część sondażu prezydenckiego.
Z sondażu wynika, że w drugiej turze Tusk wygrywa w każdej konfiguracji (dane w proc.): Tusk-Kaczyński 69:31; Tusk-Olechowski 59:41; Tusk-Szmajdziński 63:37.
PAP, mm