Wskazano w nim, że do Biura dotarły niepokojące informacje, że w związku z atmosferą w jednostce, w tym roku odejdzie z niej kilkunastu żołnierzy o najdłuższym stażu. Szczygło pyta więc także o wnioski z raportów o nastrojach komandosów. Według BBN, istnieje niebezpieczeństwo, że liczba doświadczonych żołnierzy chcących odejść z wojska może się zwiększyć. Szef BBN - po negatywnych doniesieniach mediów, dotyczących służby GROM-u w Afganistanie w roku 2008 oraz 2009 - poprosił też o przesłanie opinii wystawionych jednostce przez Dowództwo Sił Specjalnych ISAF. Zwrócił się też do szefa MON z prośbą o umożliwienie spotkania z dowódcą Wojsk Specjalnych gen. dyw. Włodzimierzem Potasińskim "w możliwie najszybszym terminie".
Minister Bogdan Klich pytany w piątek o wątpliwości szefa BBN powiedział dziennikarzom w Orzyszu na konferencji prasowej, że "nie słyszał" o liście Szczygły. "Pan minister Szczygło ma taki zwyczaj, że zarzuca mnie rozmaitymi pismami kilkanaście razy w ciągu tygodnia, więc nie jestem w stanie tego spamiętać" - powiedział Klich. Dopytywany o sytuację w GROM, minister powiedział, że "to jest nasza doborowa jednostka, której żołnierze uczestniczyli w ostatniej zmianie w Afganistanie i uczestniczą tam teraz jako nasz zespół operacji specjalnych". "Dobrze wywiązywali się i wywiązują ze swoich zadań, jestem zadowolony z pracy tej jednostki" - dodał.
O sytuacji w jednej z najbardziej elitarnych polskich jednostek wojskowych napisało w tym tygodniu "Nie" w artykule "Szlag trafia Grom". W związku z publikacją z dowódcami: Wojsk Specjalnych i GROM płk. Dariuszem Zawadką w czwartek rozmawiał szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor. Według "Nie" z GROM wydalani są doświadczeni i wykwalifikowani żołnierze, a w ich miejsce przychodzą słabsi, ale z protekcją. Gazeta podała też m.in., że dowódca sił specjalnych ISAF z ramienia NATO William Dechow wystawił GROM, operującemu w Afganistanie (za okres luty-wrzesień 2009), fatalną opinię.
GROM - Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego - została powołana w 1990 roku, podlegała wtedy MSW; w 1992 r. osiągnęła zdolność do działania. Od 1999 r. GROM podlega Ministerstwu Obrony Narodowej. Jednostka nr 2305 jest przeznaczona do działań specjalnych, zwalczania terroryzmu, operacji poszukiwawczych i rozpoznania. Uczestniczyła w misjach w Iraku, Kuwejcie, Afganistanie, na Bałkanach i na Haiti.PAP, dar