Według tego badania sprawami polityki interesuje się mniej niż 66 proc. młodych obywateli Republiki Czeskiej, przy czym wielu z nich "raczej sporadycznie".
Jeszcze mniejszy - 50 proc. - jest odsetek zainteresowanych polityką wśród młodych bezrobotnych lub tych, którzy pozostają na utrzymaniu rodziców.
Młodzi bardziej interesują się sprawami społeczno-kulturalnymi niż politycznymi, co, jak pisze dziennik "Pravo", musi być raczej nieprzyjemne dla partii politycznych, które regularnie stawiają na młodzież. To, jak pisze dziennik, odnosi się także do wyborów powszechnych zaplanowanych na 28-29 maja.
Brak zainteresowania polityką jest wywołany powszechnym zdegustowaniem nią i tym, że młodzi mają pesymistyczne przekonanie, że nawet, gdy będą aktywni w polityce, nie będą w stanie nic zmienić - pisze dziennik.
Zaznacza, że zainteresowanie młodych polityką sprowadza się do śledzenia zdarzeń w środkach masowego przekazu. Robi to 80 proc. 28 proc. śledzi dyskusje polityczne w mediach elektronicznych. Zaledwie 2-3 proc. uczestniczy w pracy partii politycznych i organizacji publicznych - pisze "Pravo".
Źródłem informacji, z którego młodzi Czesi korzystają najczęściej, jest telewizja (82 proc.), z internetu korzysta 76 proc., z prasy drukowanej 50 proc.
Dziennik pisze, że zainteresowanie polityką młodych Czechów w wielkim stopniu zależy od poziomu wykształcenia ich rodziców. Im jest on wyższy - tym większe zaciekawienie sprawami polityki.
PAP, mm