- Wojsko jest tą instytucją państwa polskiego, która poniosła chyba największą stratę w związku z katastrofą pod Smoleńskiem - powiedział Komorowski podczas uroczystości w Belwederze. Jak przypominał, zginęli w niej najwyżsi wojskowi - szef Sztabu Generalnego, Dowódca Operacyjny, dowódcy rodzajów sił zbrojnych: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej, dowódca garnizonu Warszawa, a także załoga samolotu.
- Nie jest łatwo przejmować dowodzenie w warunkach świeżej pamięci o poniesionej bolesnej stracie, którą odczuwają wszystkie środowiska w Polsce, w tym także środowisko ludzi w mundurach - powiedział Komorowski.
Gen. Cieniuch odbierając nominację wyraził głęboki szacunek dla swojego poprzednika i dowódców rodzajów sił zbrojnych za ich pracę i osiągnięcia. Jak powiedział, wyznaczenie go na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego to ogromny honor i kredyt zaufania dla jego wiedzy, doświadczenia i zdolności.
Marszałek dziękując generałowi za gotowość do objęcia stanowiska, wskazywał, że jednym z jego zadań będzie m.in. pogłębienie reformy armii. - Armia profesjonalna ma sens, gdy jest nowocześnie wyposażona i nowocześnie dowodzona - powiedział.
Generał pytany przez dziennikarzy o pierwsze działania powiedział, że musi zapoznać się bieżącymi dokumentami, a po naradzie ze współpracownikami będzie wypracowywał pierwsze decyzje. "Proszę się nie spodziewać jakiegoś działania gwałtownego, jakiegoś hurraoptymizmu. Główny wysiłek skupię na tym, by uspokoić sytuację i budować dobrą podstawę do podejmowania kolejnych decyzji" - dodał.
Gen. Cieniuch 24 stycznia 2011 r. skończy 60 lat; osiągnie więc wiek, w którym żołnierze zawodowi podlegają obligatoryjnemu zwolnieniu ze służby. W Sejmie trwają już jednak prace nad zmianami prawa w tym zakresie.
Jeśli wejdą w życie, generałowie i admirałowie będą mogli służyć na niektórych stanowiskach do 63. roku życia. Chodzi o funkcje w organizacjach i strukturach międzynarodowych oraz stanowiska: szefa SGWP, dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych, dowódców rodzajów sił: Marynarki Wojennej, Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Wojsk Specjalnych oraz szefa Inspektoratu Wsparcia.
Komorowski powtórzył w piątek swoje zapowiedzi sprzed kilku dni, że zamierza niebawem powołać Dowódcę Operacyjnego Sił Zbrojnych, który jest odpowiedzialny za działania żołnierzy na misjach zagranicznych.
Szef SG WP gen. Franciszek Gągor zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem; obowiązki pełnił dotychczas jego pierwszy zastępca gen. Mieczysław Stachowiak.
Szef SGWP jest najwyższym rangą wojskowym w polskiej armii; dowodzi Siłami Zbrojnymi w imieniu ministra obrony narodowej, reprezentuje Polskę na forum NATO i Unii Europejskiej.
PAP, mm