Dotychczas zgłoszono ponad 47 tys. wniosków. Karty wydano 31884 osobom. Odrzucono jedynie 172 wnioski. Na Ukrainie najwięcej wniosków wpłynęło do konsulatów we Lwowie, Łucku i Kijowie, gdzie trafiło ponad 50 proc. wszystkich wniosków. Podjęto też decyzję o utworzeniu urzędu konsularnego w Winnicy. Planowane jest otwarcie konsulatu w Sewastopolu. Mniejsze niż planowano zainteresowanie Kartą Polaka jest w Rosji i w Kazachstanie.
Konsulowie podają, że nie jest sprecyzowana procedura przyznawania Karty Polaka osobom niepełnoletnim, także w przypadku gdy rodzice dziecka nie żyją. Poza tym wymogiem koniecznym do uzyskania Karty Polaka jest znajomość języka polskiego.
Karta Polaka przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia w krajach za wschodnią granicą, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Karta umożliwia m.in. refundację wizy, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz ułatwienia w uzyskiwaniu stypendiów, a także podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać znajomość języka polskiego i polskich zwyczajów. Muszą też wykazać polskie korzenie bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o swej działalności na rzecz polskości.
PAP, arb