Komorowski zaznaczył, że nie tylko chce tę ideę wesprzeć, ale i jest "zdecydowanie nastawiony na to, aby spróbować naprawdę ją zrealizować, bo to jest w zasięgu możliwości". - Jest powszechnym przekonaniem w Polsce, że kultura musi korzystać z mecenatu państwa - podkreślił Komorowski. Kandydujący na urząd prezydenta marszałek Sejmu podpisał na spotkaniu z artystami petycję Obywateli Kultury - ruchu obywatelskiego - w sprawie zwiększenia nakładów na kulturę do co najmniej 1 proc. w budżecie państwa.
Jak przypomniała później reprezentująca Obywateli Kultury Beata Chmiel, petycja ta jest inicjatywą społeczną. - Została zgłoszona w lutym w apelu do premiera, jako efekt kontynuacji działań podjętych przez twórców w trakcie ubiegłorocznego Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie. List podpisało już m.in. kilkuset najwybitniejszych twórców kultury - od Magdaleny Abakanowicz począwszy, poprzez Wisławę Szymborską, Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Pendereckiego, po znanych reżyserów wszystkich pokoleń - powiedziała Chmiel.
Przypomniała, że na początku maja Obywatele Kultury podjęli publiczną akcję zbiórki podpisów wspierających list twórców. - Petycję podpisało do tej pory blisko 100 tysięcy ludzi. Marszałek przyłączył się do tego głosu. Podjął też zobowiązanie doprowadzenia do realizacji tego postulatu. Traktujemy to zobowiązanie jako jego deklarację wyborczą - zaznaczyła Chmiel.
W spotkaniu z marszałkiem Komorowskim wzięli udział m.in. dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski oraz przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska. Środowisko artystów reprezentowali m.in.: aktorzy Janusz Gajos, Anna Nehrebecka i Jacek Poniedziałek, kompozytor Leszek Możdżer, reżyser Andrzej Jakimowski, satyryk i reżyser Krzysztof Materna.
PAP, arb