Drugie miejsce zdobyła główna partia dotychczasowej opozycji Słowacka Unia Demokratyczna i Chrześcijańska poprzedniego premiera Mikulasza Dzurindy - 15,42 procent (28 mandatów). Będzie ona zapewne osią centroprawicowej koalicji, która - w przeciwieństwie do Smer-u - będzie w stanie utworzyć większościowy rząd. Kandydatką z jej ramienia na stanowisko premiera będzie 53-letnia socjolog Iveta Radiczova.
Trzecie miejsce przypadło nowemu liberalnemu ugrupowaniu SaS (Wolność i Solidarność) - 12,14 procent (22 miejsca w parlamencie). Jego lider, 42-letni Richard Sulik opowiada się za zrównoważonym budżetem, prywatyzacją przedsiębiorstw państwowych, odpolitycznieniem stosunków z Węgrami i legalizacją par homoseksualnych. Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH) otrzymał 8,52 procent głosów (15 miejsc). Jego przywódcą jest Jan Figel, były komisarz UE. Formacja ta broni tradycyjnych wartości rodzinnych, chce wprowadzenia programu rozwoju romskich skupisk.
Kolejną pozycję zajęła partia Most-Hid (8,12 procent - 14 miejsc) - ugrupowanie, które chce być "pomostem" pomiędzy Słowakami a Węgrami stanowiącymi 10 procent ludności Słowacji. Jego liderem jest 52-letni Bela Bugar, były lider partii Węgierskiej Koalicji (SMK). Partii tej nie udało się przekroczyć 5-procentowego progu wyborczego. Słowacka Partia Narodowa Jana Sloty, znana z antyromskich i antywęgierskich wystąpień, otrzymała 5,07 procent, co przekłada się na 9 miejsc w parlamencie. Jej popularność znacznie spadła, bo w dotychczasowym parlamencie miała 20 miejsc.
PAP, arb