65 proc. badanych przez TNS OBOP oceniło, że teraz jedna partia zyska pełną władzę w państwie. Zdania, że zdecydowanie tak będzie jest 24 proc. respondentów. Przeciwnego zdania jest 26 proc. ankietowanych. 38 proc. ankietowanych oceniło, że działania nowego prezydenta polepszą jakość uchwalanych ustaw - 16 proc. jest odmiennego zdania. Aż 30 proc. uważa, że nic się nie w tej kwestii nie zmieni.
O tym, że w sytuacji, kiedy prezydent i premier są z tej samej partii, urząd głowy państwa straci na znaczeniu, przekonanych jest 31 proc. ankietowanych. Z kolei ponad połowa badanych - 56 proc. oceniło, że tak się nie stanie. Nie wypowiedziało się w tej sprawie 13 proc. pytanych.
W ocenie 30 proc. ankietowanych wybór na prezydenta Komorowskiego przyniesie zmiany na lepsze w zachowaniu pamięci narodowej. 14 proc. jest przeciwnego zdania; 45 proc. oceniło, że nic się nie zmieni, a 11 proc. nie wyraziło zdania.
Ponad połowa badanych - 51 proc. oceniła, że Komorowski wpłynie na polepszenie stosunków z Rosją i sąsiadami zza granicy wschodniej; 10 proc. stwierdziło, że relacje te się pogorszą, 28 proc. uważa, że nic się nie zmieni, a 11 proc. nie miało w tej sprawie zdania. Przekonanie, że Komorowski poprawi bezpieczeństwo narodowe wyraziło 36 proc. ankietowanych, 11 proc. jest zdania przeciwnego, 42 proc. uważa, że nic się nie zmieni, a 11 proc. nie wypowiedziało się.
38 proc. Polaków oceniło również, że wybór Komorowskiego przyniesie zmiany na lepsze w kwestii udziału wojska polskiego w wojnach za granicami kraju. O tym, że będzie gorzej przekonanych jest 11 proc., a 37 proc. oceniło, że nic się w tej kwestii nie zmieni. 14 proc. nie miało w tej sprawie zdania.
PAP, arb