- W nawiązaniu do rozmów ministrów podczas ostatniej wizyty Radosława Sikorskiego w Afganistanie z okazji międzynarodowej konferencji poświęconej Afganistanowi w Kabulu (20 lipca) oraz spotkania z gubernatorem prowincji Ghazni Musą Khanem minister Radosław Sikorski zadeklarował kontynuację polskiego zaangażowania w szkolenia afgańskiej armii i policji do końca 2010 r. - podał MSZ. Sikorski zapewnił również o woli Polski do dalszego uczestniczenia w procesie odbudowy i modernizacji prowincji Ghazni, której stolica została wybrana na Światową Stolicę Kultury Islamu w 2013 r.
MSZ podaje, że Rassoul poinformował Sikorskiego o rozwoju sytuacji wewnętrznej w Afganistanie oraz o sytuacji w regionie. W kraju tym jest obecnie 2,6 tys. polskich żołnierzy. W sierpniu Sikorski powiedział, że polskie wojsko opuści Afganistan między końcem 2012 a końcem 2014 roku, a data opuszczenia Afganistanu przez polski kontyngent wojskowy zależy od sytuacji w tym kraju.
Z kolei prezydent Bronisław Komorowski, jeszcze jako marszałek Sejmu i pełniący obowiązki prezydenta, zwrócił się do rządu o przygotowanie strategii wyjścia polskich wojsk z Afganistanu. W tej sprawie w czerwcu odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Komorowski mówił wtedy, że jest przekonany, iż Polska powinna być aktywna i nie czekać na to, co inni zadecydują, tylko sama proponować własną strategię misji w Afganistanie. Wyraził też opinię, że w 2011 r. powinno się ograniczyć zaangażowanie polskich żołnierzy w Afganistanie, a w 2012 r. - wycofać ich stamtąd.
zew, PAP