British Museum powstało w 1753 roku. Zawiera ok. 7 mln artefaktów z różnych epok, kultur i kontynentów. Niektóre zgromadzone tam obiekty są przedmiotem międzynarodowych sporów, ponieważ zostały zgromadzone w okresie ekspansji imperium brytyjskiego. Największe kontrowersje wzbudzają tzw. marmury Elgina - płaskorzeźby zdobiące ateński Partenon, których zwrotu domaga się rząd Grecji.
Innym obiektem jest słynny kamień z Rosetty przywieziony do Londynu po klęsce Napoleona w Egipcie, który posłużył do odcyfrowania hieroglifów. O jego zwrot zabiega Kair. Jeszcze innym spornym artefaktem jest tzw. cylinder Cyrusa - deklaracja perskiego króla spisana pismem klinowym po podboju Babilonii. Władze Iranu zawiesiły nawet współpracę z British Museum, domagając się zwrotu obiektu.
W 2001 roku na terenie muzeum zaprojektowano dziedziniec kryty szkłem wokół dawnej czytelni (British Library), której użytkownikami w przeszłości byli m.in. Lenin, Marks, George Bernard Shaw i inni. Obecnie czytelnia ma nową siedzibę w pobliżu zabytkowego dworca St Pancras. Łączna powierzchnia wystawowa British Museum wynosi 75 000 m kw. Dla publiczności dostępnych jest około stu galerii, z czego siedem poświęconych jest sztuce i kulturze starożytnego Egiptu.
Wśród najcenniejszych zbiorów są m. in.: gigantycznych rozmiarów statua Ramzesa II, 140 staroegipskich mumii (największy zbiór poza Egiptem), kolekcja szkła i srebra z czasów rzymskich, starożytne greckie wazy i amfory, bezcenne zabytki z Mezopotamii, rzeźby z brązu afrykańskiego królestwa Benin, słynne szachy z XI w. wykonane z kłów morsa odkryte na szkockiej wyspie Lewis itd.PAP, arb