Podczas uroczystości odczytano list prezydenta Bronisława Komorowskiego. "W ciągu dwóch wieków warszawskie szkolnictwo muzyczne przechodziło różne koleje losu, dzieląc wraz z miastem i jego mieszkańcami zarówno wielkie jak i tragiczne chwile. Obecnie Uniwersytet Muzyczny, spełniający rolę ważnego ośrodka artystycznego, z powodzeniem pomnaża dorobek swoich zasłużonych poprzedników, oddając wielkie zasługi w edukacji muzycznej" - napisał prezydent.
Małżonka prezydenta Anna Komorowska wręczyła nadane przez prezydenta odznaczenia i medale. Joachim Grubich i Roman Lasocki zostali odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej, osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności pedagogicznej. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano Andrzeja Chorosińskiego, Ryszarda Cieślę, Jerzego Marchwińskiego, Zbigniewa Rudzińskiego i Tomasza Strahla. Za "wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej" wręczono też złote medale za długoletnią służbę nadawane przez prezydenta.
Małżonka prezydenta odsłoniła na dziedzińcu Uniwersytetu Muzycznego rzeźbę "Serce Chopina" podarowaną uczelni przez autora Maksymiliana Biskupskiego. - To pierwsza z cyklu 14 symbolicznych kompozycji rzeźbiarskich zamówionych w ramach projektu "Fryderyk Chopin Polonia In Memoriam" dedykowanego życiu i twórczości polskiego kompozytora - poinformował rektor uczelni Stanisław Moryto. - Serce Chopina spoczywa nieopodal tego miejsca - w Bazylice św. Krzyża. A tutaj jego serce ciągle bije - mówił autor rzeźby Maksymilian Biskupski.
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie jest najstarszą i największą uczelnią muzyczną w Polsce, a także jedną z najstarszych w Europie. W dziejach warszawskiej uczelni pamiętną datą jest rok 1810. Zbiegły się w nim dwa wydarzenia: w tym roku urodził się patron uczelni - Fryderyk Chopin, a Wojciech Bogusławski założył przy Teatrze Narodowym Szkołę Dramatyczną dla aktorów i śpiewaków tego Teatru. Przemiany ówczesnej szkoły dramatycznej w uczelnię muzyczną dokonał Józef Elsner, znakomity kompozytor, dyrygent i pedagog. W latach 1826-1829 studentem szkoły był Fryderyk Chopin - obecny patron uczelni. W 1962 roku uczelnia zyskała status akademicki. Imię Fryderyka Chopina Szkoła przyjęła wraz z nazwą Akademia Muzyczna, w roku 1979. W 2008 roku uczelnia zmieniła nazwę na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.
zew, PAP