Premier Donald Tusk poinformował, że na stanowiska wiceszefów PO zarekomenduje: Grzegorza Schetynę (jako pierwszego wiceprzewodniczącego), Hannę Gronkiewicz-Waltz, Ewę Kopacz i Radosława Sikorskiego. Zaznaczył, że pierwszy wiceszef partii "to osoba, która w przypadku nieobecności przewodniczącego, czy niemożności sprawowania przez niego funkcji, będzie go zastępowała". O kolejne cztery "wybieralne" stanowiska w zarządzie PO starało się więcej osób, niż było miejsc; do późnych godzin wieczornych trwały w czwartek rozmowy o kompromisowych kandydatach do zarządu Platformy. Kandydatami do zarządu Platformy będą: Paweł Graś, Cezary Grabarczyk, Danuta Pietraszewska i senator Jadwiga Rotnicka
W zarządzie zasiądą też szefowie regionów. Regionami w PO kierują obecnie: Stanisław Gawłowski (Zachodniopomorskie), Sławomir Nowak (Pomorskie), Jacek Protas (Warmia i Mazury), Damian Raczkowski (Podlasie), Bożenna Bukiewicz (Lubuskie), Rafał Grupiński (Wielkopolska), Tomasz Lenz (Kujawy i Pomorze), Andrzej Halicki (Mazowsze), Grzegorz Schetyna (Dolny Śląsk), Andrzej Biernat (Łódzkie), Leszek Korzeniowski (Opole), Tomasz Tomczykiewicz (Śląsk), Ireneusz Raś (Małopolska), Marzena Okła-Drewnowicz (Świętokrzyskie), Zbigniew Rynasiewicz (Podkarpacie). Lubelska PO - po tym jak z partii odszedł jej dotychczasowy szef Janusz Palikot - ma tymczasowe kierownictwo. Nowy lider PO na Lubelszczyźnie zostanie wybrany 15 stycznia i wtedy też dołączy do zarządu.
Poza zarządem znajdą się sekretarz generalny i skarbnik PO. Będą oni mogli uczestniczyć w posiedzeniach zarządu bez prawa głosu. Tusk zapowiedział, że sekretarzem generalnym będzie "biurokrata w dobrym tego słowa znaczeniu". Tusk powtórzył w piątek w rozmowie z dziennikarzami, że posłanka PO Agnieszka Pomaska nie będzie sekretarzem generalnym, ale - jak dodał - będzie więcej pracowała w Platformie.
Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do władz partii, sekretarzem generalnym partii zostanie jej dotychczasowy skarbnik Andrzej Wyrobiec.
zew, PAP