Zdaniem Dworaka konieczne jest przedefiniowanie stosunku KRRiT do nadawców. Przewodniczący KRRiT podkreślił, że cyfryzacja niesie za sobą głęboką zmianę paradygmatów, zarówno "konsumpcji mediów" i tworzenia modeli biznesowych, jak i "zmianę sposobów ochrony interesu publicznego w mediach".
Dworak ocenił, że obie ustawy związane z procesem cyfryzacji - jedna o naziemnej telewizji cyfrowej, druga implementująca unijną dyrektywę o usługach audiowizualnych - są wprowadzane za późno. - Jeśli cyfryzacja byłaby przeprowadzona we właściwym czasie, czyli przynajmniej dwa-trzy lata wcześniej, kompletnie inaczej ten proces wyglądałby też biznesowo. Chętnych do nadawania na częstotliwościach cyfrowych naziemnych było o wiele więcej - zaznaczył przewodniczący KRRiT. Dodał, że rada liczy na szybkie uchwalenie obu projektów.
Dworak poinformował również, że w poniedziałek do KRRiT wpłynął projekt ustawy medialnej przygotowany przez Komitet Obywatelski Mediów Publicznych, tzw. projekt twórców. - To dla nas sygnał, że należy przystąpić do całościowego przeglądu sytuacji w zakresie mediów, kultury i gospodarki - ocenił przewodniczący rady.
Poinformował również, że KRRiT powołała zespół ekspertów z dr. Karolem Jakubowiczem na czele, który opracowuje strategię funkcjonowania rady. - Takiego planu działania, którego horyzont wykraczałby poza rok, właściwie do tej pory nie było - powiedział Dworak. Jak dodał, strategia ma być opracowana na trzy lata. W tym tygodniu ma dojść do pierwszego spotkania grupy ekspertów z całym składem KRRiT, na którym będzie dyskutowana pierwsza wersja tego dokumentu.
W zamierzeniu Dworaka KRRiT musi wrócić do funkcji analitycznej i stać się "centrum kompetencji". Dlatego chce m.in. jeszcze w tym roku zorganizować konferencję nt. edukacji medialnej. Zdaniem przewodniczącego KRRiT "dojrzałe miejsca namysłu" nad sytuacją kultury i mediów elektronicznych istnieją na wyższych uczelniach i w świecie biznesu. Natomiast rada - według Dworaka - jest jedynym miejscem, gdzie te kwestie mogą być rozważane, uwzględniając wszystkie racje, a w szczególności interes publiczny.pap, ps