Aziz był jedynym chrześcijaninem w ekipie Saddama, złożonej głównie z sunnickich muzułmanów. Odnosząc się do wcześniejszych deklaracji adwokata Aziza, który zapowiedział, że zwróci się o pomoc do Watykanu, rzecznik stwierdził: "Jeśli chodzi o możliwą interwencję humanitarną Stolica Apostolska zwykła angażować się nie w sposób publiczny, ale kanałami dyplomatycznymi, jakimi dysponuje".
Również Komisja Europejska wyraziła we wtorek kategoryczny sprzeciw wobec kary śmierci, gdy media poinformowały o skazaniu na tę karę Tarika Aziza. - Nasze stanowisko w kwestii kary śmierci jest dobrze znane - oświadczyła rzeczniczka szefowej dyplomacji unijnej Catherine Ashton w związku z wyrokiem dla Aziza, który był irackim ministrem spraw zagranicznych. Ashton, jak podało źródło dyplomatyczne, ma poczynić kroki w celu przypomnienia władzom irackim o sprzeciwie UE wobec kary śmierci.
Tarik Aziz został we wtorek skazany przez Sąd Najwyższy Iraku na śmierć przez powieszenie za prześladowanie partii szyickich w czasie rządów Saddama Husajna - poinformowała iracka telewizja państwowa. Aziz był oskarżony o udział w kampanii przeciwko członkom szyickiej Islamskiej Partii "Zew Islamu" (Dawa), którą kieruje obecny premier Iraku Nuri al-Maliki. Rzecznik sądu nie sprecyzował, kiedy wyrok zostanie wykonany.
zew, PAP