Rzecznik archidiecezji powiedział gazecie, że jej udziały ulokowane są w funduszu powierniczym reprezentującym 199 parafii. Na fundusz składają się m.in. udziały w spółkach przekazywane Kościołowi w formie zapisów. Z kolei diecezja Raphoe w hrabstwie Donegal, posiadacz udziałów w AIB, straciła ok. 6,8 mln euro. Jej akcje, w 2007 r. wyceniane na 7 mln euro, warte są obecnie 192 tys. euro.
Lista stratnych finansowo diecezji jest długa. Jest też na niej katolicka szkoła w Carlow i niektóre organizacje charytatywne. Duże straty na inwestycjach w akcje spółek bankowych poniósł też anglikański Church of Ireland i indywidualni irlandzcy politycy.
Na ratowanie irlandzkiego sektora bankowego rząd Briana Cowena przeznaczy do 50 mld euro, co wywinduje tegoroczny deficyt budżetowy kraju do 32 proc. PKB, najwyższego w UE. AIB mimo sprzedaży polskich operacji (BZ WBK) nie zdoła wybronić się przed przejęciem kontroli nad nią przez rząd. BoI jest jednym z dwu irlandzkich banków, którym udało się zachować niezależność.
PAP