W piątkowej uroczystości wzięła m.in. udział wdowa po prezydencie, Karolina Kaczorowska. Ze wzruszeniem dziękowała, w imieniu swoim i swoich córek, za "ten wielki zaszczyt". Powiedziała, że całe życie Ryszarda Kaczorowskiego było podporządkowane idei wolnej Polski - zaczynając od jego działalności harcerskiej, następnie w szeregach armii generała Władysława Andersa, aż "po niezachwianą postawę na emigracji". - Do ostatniej chwili swojego życia służył Bogu, Polsce i bliźnim - dodała Kaczorowska.
Prezydent RP Bronisław Komorowski nadesłał list, w którym napisał, że nadając szkołom imię ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, społeczność szkolna składa "hołd wybitnemu synowi ziemi białostockiej" i "zasłużonemu Polakowi". Dodał, że Kaczorowski przez całe życie "udzielał nam wielkiej patriotycznej lekcji" i teraz zadaniem szkół jest "wypełniać przesłanie, jakie pozostawił po sobie". Napisał też, że społeczność szkolna może być dumna, gdyż tym dwóm szkołom, jako pierwszym w Polsce, zostało nadane imię Ryszarda Kaczorowskiego.
Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada w 1919 roku w Białymstoku, gdzie ukończył szkołę handlową i działał w harcerstwie. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną w 1939 roku, tworzył Szare Szeregi, pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. Za działalność konspiracyjną w ZHP w czasie okupacji sowieckiej, sąd w Mińsku skazał go w 1940 roku na karę śmierci przez rozstrzelanie. W celi śmierci spędził 100 dni. Wyrok zamieniono na 10 lat łagru. Karę odbywał nad Kołymą w kopalni złota Duskanja nazywanej Doliną Śmierci. Wypuszczony z obozu po wejściu w życie układu Sikorski-Majski, w marcu 1942 roku zasilił szeregi tworzonej w ZSRR przez gen. Władysława Andersa Armii Polskiej. Walczył w kampanii włoskiej, m.in. pod Monte Cassino.
W 1947 roku osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 objął - po Kazimierzu Sabbacie - stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta RP w grudniu 1990 roku, Kaczorowski przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej. Zginął tragicznie 10 kwietnia tego roku w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Prezydent Kaczorowski wielokrotnie mówił jak bliski był mu Białystok, często odwiedzał swoje rodzinne miasto. Honorowym obywatelem Białegostoku został w 1990 roku. W 2005 roku radni sejmiku województwa podlaskiego nadali mu tytuł honorowego obywatela województwa podlaskiego.
zew, PAP