Kandydat PiS na prezydenta Krakowa Andrzej Duda zaznaczył, że jego partia podchodzi do wyborów samorządowych z wielką odpowiedzialnością. Podkreślił, że PiS opowiada się za koncepcją zrównoważonego rozwoju Polski i za zasadą równych szans dla każdego. Jak mówił, program PiS, który powstał po konsultacji z ekspertami, zakłada "wprowadzenie Polski na drogę nowoczesnego rozwoju, każdej gminy, każdego powiatu".
Z kolei marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik z PSL podkreślił, że ważny jest zrównoważony rozwój wszystkich regionów kraju. - Człowiek jest najważniejszy - to jest nasze hasło. Wszystkie nasze działania mają temu służyć - mówił Struzik. Podkreślił, że priorytetami PSL w programach wyborczych są m.in. zdrowie, edukacja oraz kultura.
Paulina Piechna-Więckiewicz z SLD podkreśliła, że "program wyborczy Sojuszu jest przeznaczony dla każdego członka wspólnoty samorządowej, bez względu na wiek, płeć i wyznanie". Zaznaczyła, że SLD chce zmiany finansowania przedszkoli, opowiada się też za tym, by w każdej gminie działał żłobek. Kandydat SLD na prezydenta Radomia Marek Wikiński zaznaczył, że Sojusz chce, by państwo i samorządy terytorialne wspierały mieszkalnictwo.
- Chcemy budowania nowoczesnej Polski - mówił Mariusz Olszewski z Polskiej Partii Pracy. Zwrócił uwagę, że w Polsce "mało mówi się o tworzeniu nowych miejsc pracy". Według niego samorządy powinny kierować fundusze europejskie na ten cel. - Sprzeciwiamy się wszelkim formom prywatyzacji edukacji i służby zdrowia - dodał.
PAP, arb