Cieniem na prezydenturze Grobelnego kładzie się m.in. tocząca się przed sądem sprawa nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk. W 2008 roku sąd skazał Grobelnego na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata w związku ze sprawą nieprawidłowości przy tej sprzedaży. Wyrok uchylił sąd apelacyjny, sprawa jest badana przez sąd po raz drugi. W ostatnich tygodniach Poznań poniósł też prestiżową porażkę w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Rywal Grobelnego Grzegorz Ganowicz z PO, przewodniczący Rady Miasta Poznania ostatniej kadencji, startuje pod hasłem "Dobra zmiana". Ganowicz jako prezydent chce być bardziej otwarty na konsultacje z mieszkańcami, powstrzymać ucieczkę poznaniaków poza granice miasta, ożywić centrum miasta, zapowiada też budowę nowoczesnego szpitala dziecięcego.
O urząd prezydenta Poznania ubiega się sześć osób. Oprócz Grobelnego i Ganowicza są to: były wojewoda Tadeusz Dziuba, popierany przez PiS; kandydat SLD, przedsiębiorca Dariusz Jacek Bachalski; doradca finansowy Jacek Jaśkowiak wystawiony przez Stowarzyszenie My-Poznaniacy i urzędnik samorządowy Piotr Quandt, kandydat komitetu wyborczego Aktywny Poznań.PAP, arb