Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik powiedział PAP, że jego ugrupowanie chciałoby obsadzić stanowiska marszałków w pięciu województwach. Do tej pory ludowcy rządzili na Mazowszu oraz w województwie świętokrzyskim, gdzie marszałkiem był Adam Jarubas. W latach 2002-2006 byli marszałkami w 4 województwach. Wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski poinformował, że rozmowy w tej sprawie na szczeblu szefów partii odbędą się w tym lub przyszłym tygodniu. - Pewnie będą też oddolne rozmowy, regionalne. Myślę, że dla nas głównym partnerem będzie PSL - powiedział.
Na konferencji PSL podano też, że na ugrupowanie to zagłosowało 2 mln 773 tys. osób. - To niekwestionowany sukces. Łącznie mamy 5695 wybranych samorządowców na wszystkich szczeblach, najwięcej spośród wszystkich partii politycznych wójtów, bo 186, najwięcej burmistrzów - 36, najwięcej radnych w radach gmin 4373, to jest 11,4 proc. - wyliczał Grzeszczak.
W drugiej turze pod szyldem PSL uczestniczyć będzie 111 kandydatów na wójtów i burmistrzów oraz kandydatka na prezydenta miasta. Stronnictwo będzie popierało też kandydatów, którzy nie są z nim związani: w Krakowie, Olsztynie i Elblągu. Ciekawa sytuacja ma miejsce w stolicy Małopolski, gdzie o fotel włodarza miasta walczyć będą kandydat PO Stanisław Kracik oraz wspierany przez lewicę obecny prezydent Jacek Majchrowski. PSL popiera tego drugiego.
pap, ps