Hierarchowie z satysfakcją przyjmują decyzję polskiego parlamentu, który przywrócił status dnia wolnego uroczystości Objawienia Pańskiego. "Decyzja ta była poprzedzona w minionych latach wieloma inicjatywami obywatelskimi. Składamy serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy swoją modlitwą, zatroskaniem o tradycję Kościoła oraz konkretnymi działaniami z determinacją wspierali zamysł przywrócenia uroczystości Objawienia Pańskiego należnego jej miejsca w życiu społecznym i religijnym Polaków" - głoszą biskupi w liście.
Przypominają też, że uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną także świętem Trzech Króli, jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. "W tradycji wschodniej uroczystość ta nazywana jest Epifanią, czyli objawieniem się Boga człowiekowi w Jezusie Chrystusie. Obok Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego jest to najstarsze i najbardziej uroczyste święto obchodzone w Kościele powszechnym" - podkreślają biskupi.
"Pragniemy przypomnieć, że uroczystość Objawienia Pańskiego należy do ustanowionych przez Kościół dni świętych, w które każdy katolik jest zobowiązany do uczestniczenia w Eucharystii" - piszą biskupi. Biskupi informują też, że w święto Trzech Króli w kościołach będą zbierane ofiary na fundusz misyjny, wspierający polskich misjonarzy i misjonarki w ramach działalności Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji. Przypominają też, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
zew, PAP