Benedykt XVI zapowiedział, że w październiku odbędzie się w Asyżu z jego udziałem spotkanie międzyreligijne, upamiętniające 25. rocznicę "historycznego" - jak podkreślił - gestu Jana Pawła II, który zaprosił tam przywódców wielkich religii.
Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w południe w Watykanie Benedykt XVI mówił: - W orędziu na dzisiejszy Światowy Dzień Pokoju miałem możność podkreślić, że wielkie religie mogą stanowić ważny czynnik jedności i pokoju dla rodziny ludzkiej i przypomniałem w związku z tym, że w bieżącym 2011 roku przypadnie 25. rocznica światowego dnia modlitwy o pokój, jaki czcigodny Jan Paweł II zwołał do Asyżu 1986 roku. Dlatego w październiku tego roku udam się z pielgrzymką do miasta świętego Franciszka, zachęcając do przyłączenia się do tej wędrówki braci chrześcijan rozmaitych wyznań, przedstawicieli światowych tradycji religijnych oraz symbolicznie wszystkich ludzi dobrej woli, w celu wspomnienia tego historycznego gestu mego poprzednika i uroczystego odnowienia zaangażowania wiernych wszystkich religii w przeżywanie własnej wiary religijnej jako służby sprawie pokoju.
- Jesteśmy dzisiaj świadkami dwóch przeciwnych tendencji, dwóch skrajności jednakowo negatywnych: z jednej strony laicyzmu, który w sposób często podstępny marginalizuje religię, by zesłać ją do sfery prywatnej; z drugiej strony fundamentalizmu, który z kolei chciałby narzucić ją wszystkim siłą - zauważył papież. Dodał, że wolność religijna jest "uprzywilejowaną drogą, by budować pokój". - Rozumiemy, że pokoju nie osiąga się orężem ani władzą ekonomiczną, polityczną, kulturalną i medialną. Pokój jest dziełem sumień, które otwierają się na prawdę i miłość - przypomniał Benedykt XVI.
PAP, arb