Merkel: pomożemy wam
Kanclerz Niemiec zapewniła, że jej kraj będzie wspierać Polskę podczas naszej prezydencji, która rozpocznie się w drugiej połowie 2011 roku. W tym kontekście zwróciła uwagę na jeden z polskich priorytetów, który dotyczy rozwoju projektu Partnerstwa Wschodniego.
Komorowski poinformował, że podczas spotkania omawiane były sprawy związane z walką z kryzysem w UE, a także priorytety naszego przewodnictwa w UE ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa i obrony. - Polska konsekwentnie opowiada się za pogłębieniem tej polityki - oświadczył Komorowski. Pytany, czy w czasie polskiej prezydencji zostanie zorganizowane spotkanie prezydentów Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem, prezydent Polski odparł, że "byłoby ze wszech miar wskazane i oczekiwane, gdyby udało się w przyszłości doprowadzić do spotkania z udziałem także prezydenta Rosji, zapraszanego jako gościa". - To jest pytanie o postęp w zakresie współpracy Rosji i UE jako całości, pewnie - w jakiejś mierze - także pytanie o rozwój współpracy dialogu polsko-rosyjskiego - dodał polski prezydent.
Sarkozy: Komorowski - inteligentny i odważny
Sarkozy, który zabrał głos po nim, powiedział, że jego zdaniem "podejście pana prezydenta Komorowskiego do Rosji jest bardzo inteligentne i odważne". - Wszystkie te działania, które pozwolą zrozumieć, że zimna wojna się skończyła, będą odbierane pozytywnie. Jeśli takie spotkanie, w takim właśnie formacie miałoby się w przyszłości odbyć, to Francja z ogromną przyjemnością będzie w nim uczestniczyć - dodał prezydent Francji. Sarkozy podkreślił też determinację i odwagę Komorowskiego, który - w ocenie francuskiego przywódcy - chce doprowadzić do zacieśnienia współpracy między Polską a Rosją. Zadeklarował, że Francja i Niemcy chcą w ramach Partnerstwa Wschodniego rozwijać współpracę ze wschodnimi sąsiadami UE.
Prezydent Francji zaznaczył, że cieszy się, iż Paryż i Warszawa mają zbieżne punkty widzenia, zwłaszcza w sprawie europejskiej polityki obronnej. - Bardzo cieszę się, że Polska, którą zawsze uznawałem za jeden z wielkich krajów europejskich, chce odgrywać w pełni rolę w UE, w szczególności w ramach europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony, która jest zresztą priorytetem również dla Francji - oświadczył Sarkozy. - W dzisiejszym niestabilnym świecie, pełnym zagrożeń Europa musi pamiętać o tym, żeby wzmocnić swoją polityką obronną. Bardzo cieszymy się, że Polska jako jeden ze swoich priorytetów wyznaczyła właśnie wzmocnienie wspólnej europejskiej polityki obronności - zaznaczył prezydent Francji.
PAP, arb