Sercem nowo powstającego budynku będzie tzw. clean room czyli pomieszczenie o kontrolowanej czystości, temperaturze i wilgotności. W laboratorium będzie można prowadzić badania nad skomplikowanymi procesami technologicznymi i projektowymi. Clean room ma także wpływ na jakość wytwarzanych elementów mikro- i nanoelektronicznych, które montowane są w komputerach, oraz na powtarzalność procesów technologicznych.
Centrum jest jednym z dwóch obiektów, które utworzą Międzyuczelniane Centrum Dydaktyczno-Technologiczne tzw. Technopolis. W drugim obiekcie znajdzie się Centrum Studiów Zaawansowanych Technik Informacyjnych, kamień węgielny pod jego budowę wmurowano 15 listopada. W obu budynkach, które zostaną także przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, znajdą się nowoczesne sale wykładowe i seminaryjne oraz zespoły laboratoriów wyposażone w najnowszą aparaturę specjalistyczną m.in. z zakresu informatyki, teleinformatyki, automatyki, robotyki i telekomunikacji.
Laboratoria w budynkach będą również wyposażone w komputerową sieć szkieletową, która pozwala m.in. na kształcenie zdalne. Zapewni także dostęp do wrocławskiej akademickiej sieci komputerowej, centrum sieciowo-superkomputerowego, zasobów biblioteki głównej Politechniki Wrocławskiej, Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej oraz zasobów naukowych w kraju i za granicą. Koszt całej inwestycji to prawie 80 mln zł. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
zew, PAP