Powołanie fundacji im. Stefana Kisielewskiego, która będzie upowszechniać pamięć i twórczość swego patrona, zapowiedzieli w setną rocznicę urodzin Kisiela - Jan Krzysztof Bielecki i Tomasz Wołek.
- Zadaniem fundacji ma być krzewienie idei wielkiego wychowawcy kilku pokoleń polskiej inteligencji oraz upowszechnianie - zwłaszcza z myślą o młodych pokoleniach - jego wszechstronnego dorobku, od literatury poprzez myśl polityczną i liberalno-ekonomiczną aż po muzykę - powiedział Jan Krzysztof Bielecki podczas spotkania z okazji setnych urodzin Stefana Kisielewskiego. W skład kapituły, z której inicjatywy powstaje fundacja, wchodzą także, poza Janem Krzysztofem Bieleckim i Tomaszem Wołkiem, m.in. Władysław Bartoszewski, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek, Donald Tusk, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Andrzej Olechowski.
Deklaracja założenia fundacji złożona została 7 marca 2011 - dokładnie w dniu setnej rocznicy urodzin Stefana Kisielewskiego - w Muzeum Niepodległości, podczas spotkania przyjaciół organizowanego przez Kliotekę - salon Książki Historycznej. Tomasz Wołek podkreślił, że organizatorzy chcieliby, aby na przypadającą 27 września 20. rocznicę śmierci Kisiela, fundacja już działała.
Stefan Kisielewski - publicysta, pisarz, kompozytor i krytyk muzyczny - uważany za jednego z najwybitniejszych polskich felietonistów, związany był z "Tygodnikiem Powszechnym" od początku istnienia pisma. Po 1989 roku Kisielewski publikował na łamach "Wprost". W 1990 roku ustanowił nagrodę swojego imienia, wręczaną w trzech kategoriach: polityk, publicysta i przedsiębiorca, pod patronatem tygodnika "Wprost" - początkowo przyznawaną przez niego samego, a po jego śmierci przez kapitułę złożoną z dotychczasowych laureatów. Ostatnimi laureatami Nagród Kisiela byli Jerzy Buzek, Andrzej Mleczko i Krzysztof Olszewski.PAP, arb