W piątek Zdrojewski poinformował na konferencji prasowej w Warszawie, że został zwolniony za kaucją po złożeniu wyjaśnień we wrocławskiej prokuraturze. - Nigdy od nikogo nie brałem żadnych łapówek. Jestem niewinny i takie oświadczenie złożyłem w prokuraturze. Śledztwo trwa i jestem przekonany, że sprawa zostanie wyjaśniona, a zarzuty mi postawione zostaną oddalone - oświadczył. Jak dodał, fakt zatrzymania przez CBA jest dla niego trudny, ponieważ w opinii publicznej może to przekreślić jego dotychczasowe zasługi dla Warszawy. - Moje zatrzymanie może stworzyć obraz osoby podejrzanej i niewiarygodnej, co jest dla mnie krzywdzące. Dlatego rezygnuję z przewodniczenia w PL i na czas postępowania zawieszam swoje członkostwo w tej partii - podkreślił Zdrojewski.
Poinformował, że do czasu wyłonienia nowego przewodniczącego, jego obowiązki przejmie sekretarz generalny Andrzej Łaszczyk. Zdrojewski odniósł się także do samego zatrzymania przez CBA. Jego zdaniem postępowanie służb spełniało wszystkie najwyższe standardy. - Funkcjonariusze zachowywali się taktownie i z szacunkiem w stosunku do mnie - mówił.
Zdrojewski był wiceprezydentem Warszawy w latach 1999-2002. Wcześniej był radnym Warszawy, a od listopada 2003 r. do stycznia 2004 r. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Był też posłem SLD i Samoobrony. Do tej pory Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu, w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy przetargach na wagony warszawskiego metra, postawiła zarzuty dwóm osobom.
Polska Lewica została założona przez byłego premiera Leszka Millera w 2008 roku, po opuszczeniu przez niego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pierwszy kongres tej partii odbył się 5 stycznia, gdzie wybrano przewodniczącego - Millera, oraz uchwalono status ugrupowania. 9 stycznia 2010 roku Miller opuścił PL, powracając do SLD. Przewodnictwo w PL wówczas objął Jacek Zdrojewski.pap, ps