Resort wzywa w nim do natychmiastowego przerwania spirali przemocy w Syrii oraz przestrzegania prawa międzynarodowego i międzynarodowych konwencji, w tym w szczególności prawa do wolnych zgromadzeń i pokojowych demonstracji. MSZ staje też na stanowisku, że wszyscy odpowiedzialni za represje przeciwko cywilnej ludności powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. "W powołaniu na własne historyczne doświadczenia porozumienia narodowego apelujemy o natychmiastowe nawiązanie w Syrii ogólnonarodowego dialogu, z udziałem wszystkich politycznych i społecznych sił kraju" - czytamy w oświadczeniu.
MSZ wzywa w nim ponadto rząd Syrii "do wprowadzenia głębokich reform, zgodnych z prawami i aspiracjami syryjskiego narodu, poczynając od respektowania fundamentalnych praw człowieka, podstawowych swobód i budowy państwa prawa". W oświadczeniu złożono też wyrazy głębokiego współczucia rodzinom ofiar. Wcześniej resort spraw zagranicznych ogłosił, że zaleca Polakom powstrzymanie się od wyjazdów do Syrii, a do osób, które tam są, apeluje o zachowanie ostrożności.
Demonstracje przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada rozpoczęły się w połowie marca. Prezydent, który 11 lat temu odziedziczył władzę po ojcu, próbuje powstrzymać opozycję, z jednej strony znosząc na przykład obowiązujący od prawie 50 lat stan wyjątkowy, a z drugiej - brutalnie tłumiąc demonstracje.
zew, PAP