- Bardzo się cieszę, że pomnik cesarza Napoleona I stanie tam, gdzie przed wojną był plac jego imienia i gdzie stał jego monument, odsłonięty 5 maja 1921 r. w obecności marszałka Piłsudskiego - powiedział Jean Caillot. - Monument był dziełem rzeźbiarza Jana Antoniego Biernackiego, powstałym z okazji 100-ej rocznicy śmierci francuskiego wodza. Niestety ślad po tym pomniku w skutek działań wojennych zaginął - przypomniał. Caillot podkreślił, że w przedwojennej Warszawie istniał też inny pomnik cesarza Napoleona - było to popiersie, które zostało odsłonięte w maju 1923 r. przed Wyższą Szkołą Wojenną, która znajdowała się przy ul. Koszykowej. W ceremonii wziął wówczas udział marszałek Ferdinand Foch, który zresztą był autorem szeregu rozpraw wojskowo teoretycznych o wykorzystaniu taktyki Napoleona we współczesnych warunkach. Pomnik był dziełem rzeźbiarza Michała Kamińskiego. Po zakończeniu wojny został zdemontowany, a potem zaginął. Odnaleziony w magazynach wojskowych stoi obecnie na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
To właśnie repliką popiersia cesarza Francji, zrealizowaną przez rzeźbiarzy Pawła Pietrusińskiego i Marka Żebrowskiego, jest pomnik, który zostanie odsłonięty w czwartek 5 maja na Placu Powstańców Warszawy. Pomnik ma 4,5 m wysokości - składa się z brązowego popiersia cesarza podtrzymywanego przez cztery orły podrywające się do lotu, umieszczonego na cokole z jasnego granitu. Na monumencie widnieje też napis "Wielkiemu Wodzowi" - tych słów w odniesieniu do Napoleona miał użyć marszałek Piłsudski podczas uroczystości w 1921 r.
Oficjalne odsłonięcie popiersia Napoleona I, 5 maja 2011 r. przypada na 190 rocznicę śmierci Napoleona I, i 90 rocznicę inauguracji poprzedniego pomnika. W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wezmą Ambasador Francji w Polsce Francois Barry Delongchamps oraz Jacek Wojciechowski, wiceprezydent Warszawy. Obecny będzie oddział honorowy 2 pułku francuskich huzarów.
PAP, arb