Po wykonaniu dachu w kolejnych ośmiu miastach w Polsce będzie odtwarzana polichromia, która znajdowała się na ośmiu częściach sufitu synagogi. Supeł podkreślił, że ważnym elementem budowy repliki dachu synagogi jest edukacja młodzieży. - Na dwutygodniowych turnusach wraz z cieślami, a potem malarzami pracować będą 20 - osobowe grupy studentów, m.in. z Polski, Stanów Zjednoczonych, Izraela i Białorusi - zaznaczył.
Zrekonstruowany dach synagogi będzie elementem stałej wystawy w MHŻP. Wokół niego mają być prezentowane zabytki z XVII i XVIII stulecia. - Dach będzie widoczny z kilku poziomów. Odwiedzający muzeum obejrzą od spodu zdobienie, a od góry więźbę dachową i gont - powiedział Supeł.
Synagogę w Gwoźdźcu zbudowano w XVII wieku. Należy do przykładów żydowskiej drewnianej architektury sakralnej tamtego okresu. Jej wysokość wynosiła ok. 15 metrów, w tym 9 metrów liczył dach. Podstawa dachu ma prawie 100 m kw. Decyzja o rekonstrukcji jej dachu wynikała z bogatej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej obiektu.
Synagoga został spalona podczas pierwszej wojny światowej. W okresie międzywojennym rozpoczęto jej odbudowę. Po raz kolejny została zniszczona w czasie drugiej wojny światowej.pap, ps