- Będziemy udoskonalać rolę pielęgniarki i higienistki szkolnej. Natomiast co do obecności lekarza w szkole, uważam, że byłoby w tej chwili wbrew systemowi - tłumaczyła minister. Kopacz dodała, że opieka medyczna w szkołach ma być dużo szersza i powinna objąć dodatkowe dziedziny. Kopacz nie chciała mówić o szczegółach proponowanych rozwiązań. Zaznaczyła, że zostaną one zaprezentowane podczas specjalnej konferencji.
Profilaktyczna opieka medyczna w szkołach obejmuje obecnie m.in. testy przesiewowe polegające na wstępnej identyfikacji odchyleń od normy rozwojowej i niezdiagnozowanych chorób oraz zaburzeń lub wad; profilaktyczne badania lekarskie, kwalifikację do zajęć wychowania fizycznego i sportu szkolnego, kwalifikację do programów rehabilitacyjnych, profilaktyczne badania stomatologiczne, profilaktykę próchnicy zębów i profilaktykę ortodontyczną, udzielanie pomocy w przypadku nagłych zachorowań, urazów i zatruć oraz obowiązkowe szczepienia ochronne. Do obowiązków pielęgniarki lub higienistki szkolnej należy m.in. wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych, organizowanie profilaktycznych badań lekarskich, prowadzenie grupowej profilaktyki fluorkowej, współorganizowanie lub organizowanie i wykonywanie szczepień ochronnych, udzielanie pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań, urazów i zatruć, a także prowadzenie dokumentacji medycznej uczniów.
W swoim sprawozdaniu za 2009 r. rzecznik praw dziecka Marek Michalak zwracał uwagę na brak odpowiedniej opieki medycznej w szkołach, utrudniony dostęp do pediatrów i stomatologów.PAP, arb