Są to książki z lat 1700-1860. Prawa autorskie do nich dawno wygasły. Przeglądać je będzie można na portalu www.bl.uk oraz na stronach Google Books (books.google.co.uk). Koszt przedsięwzięcia wziął na siebie Google, który realizował podobne projekty z różnymi uniwersytetami, m.in. w USA, Holandii, Włoszech i Austrii.
British Library ma unikatowe zbiory rękopisów, ksiąg, rysunków, fotografii i druków, gromadzone na całym świecie. Wiele zbiorów otrzymała też w formie darowizn lub depozytów. Są wśród nich m.in. materiały dotyczące wczesnej emigracji Polaków na Wyspy w XIX w.
Ważną formą działalności BL jest prowadzenie czytelni, w której pracowali znani rewolucjoniści: Karol Marks, Antonio Gramsci, Włodzimierz Lenin, a w czasie II wojny światowej polscy uchodźcy - m.in. Ksawery Pruszyński, który na podstawie zgromadzonych tam materiałów napisał książkę o margrabim Wielopolskim.
Udostępnione publikacje obejmują okres wielkiej rewolucji francuskiej (1789-1799), Bitwy pod Trafalgarem (1805), rewolucji przemysłowej w Anglii (XVIII-XIX w.), wojny krymskiej (1853-56), a także działalności ruchu abolicjonistów walczących z niewolnictwem w koloniach.
Dostępne będą też publikacje techniczne i naukowe, m.in. na temat planów rozwoju silnika spalinowego i jego zastosowania w okręcie podwodnym z 1858 r. (miał je hiszpański wynalazca Narciso Monturiol), wynalazku telegrafu, a także odnoszące się do wprowadzenia podatku dochodowego w W. Brytanii, co nastąpiło w 1798 r. w ramach mobilizacji do wojny z Napoleonem.
Spośród książek przyrodniczych BL udostępni książkę George'a Louisa Leclerca o życiu hipopotamów, zwanych rzecznymi końmi, z 1775 r. - W XIX wieku ambicją BL było umożliwienie dostępu do wiedzy i niedopuszczenie do sytuacji, w której lektura książek byłaby wyłącznym przywilejem ludzi, których było na nie stać. Cel ten realizowano kupując książki na całym świecie i udostępniając je w czytelni - wyjaśniła na konferencji prasowej dyrektorka BL Lynne Brindley. - Obecnie we współpracy z Google'em chcemy podtrzymać tę tradycję, czyniąc wiedzę dostępną wszystkim, wszędzie i w każdym czasie - dodała. - Nowa technologia daje możliwość nie tylko przechowania i zabezpieczenia historycznych materiałów, ale także przywrócenia ich do życia w nowej formie - zaznaczył z kolei dyrektor Google'a Peter Barron.
BL realizuje z innym partnerem pokrewny projekt udostępnienia w technologii cyfrowej 40 mln stron publikacji prasowych. We współpracy z Microsoftem stopniowo wprowadza też do internetu 65 tys. XIX-wiecznych publikacji książkowych. Niektóre są nawet dostępne jako aplikacje na iPadach.
W ub.r. z okazji dwustulecia urodzin Fryderyka Chopina British Library opublikowała w internecie ponad 1,5 tys. wczesnych nagrań dźwiękowych utworów Chopina. Dźwiękowe archiwa Chopina, które BL poddała obróbce z użyciem technologii cyfrowej, dostępne są na stronie sounds.bl.uk/chopin.pap, ps