7 lipca Kanada zakończyła oficjalnie swoją misję w Afganistanie, krótko po tym jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja zapowiedziały zmniejszanie kontyngentów. Zrobiła to przed planowanym zakończeniem operacji NATO, który jest wyznaczony na 2014 rok. Opozycyjna partia zmusiła rząd do wycofania sił z bazy Kandahar, gdzie stacjonowały 3 tysiące żołnierzy z Kanady.
Wojska sześciu najważniejszych członków NATO, którzy uczestniczą w misji w Afganistanie, zamierzają sukcesywnie przekazywać kontrolę służbom afgańskim. Proces ma rozpocząć się tego lata i zakończyć w 2014 roku. Od momentu zamachu 11 września aż lipca 2011 roku, wojska NATO zaangażowały 130 tysięcy żołnierzy, z czego aż dwie trzecie stanowili Amerykanie.
Stany Zjednoczone w 2009 roku wzmocniły swój kontyngent o kolejne 30 tysięcy żołnierzy, co razem daje około 100 tysięcy Amerykanów służących w Afganistanie. Barack Obama obiecał swoim wyborcom, że rozpocznie operację „powrót do domu" już w lipcu tego roku, a do 2012 zmniejszy działające pod Hindukuszem siły amerykańskie o jedną trzecią.
Wielka Brytania wycofuje swoje wojska etapami, za każdym razem zamierza zmniejszać liczebność żołnierzy o 500 osób. Niemcy również do końca 2011 roku chcą wycofać około 500 żołnierzy, a Paryż zapowiedział, że Afganistan opuści kilka setek żołnierzy francuskich do końca 2011 roku. Holendrzy już praktycznie wycofali swoich żołnierzy, pozostawiając na miejscu jedynie policjantów, którzy szkolą służby afgańskie.Polski rząd zapowiedział, że w 2012 roku pójdzie za przykładem Holandii i wycofa swoich żołnierzy, których jest obecnie w Afganistanie 2,5 tysiąca. Polska wyśle w zamian pod Hindukusz swoich instruktorów, którzy będą przeprowadzać szkolenia dla afgańskich policjantów.
mk